Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 00:34
 
‘Diyarbakırlı astronot’ hayatını kaybetti
Diyarbakır'da yaşayan ve astronomiye olan merakıyla 27 yıl boyunca teleskobu ile yaptığı gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaşıp, teşekkür mektubu alan Abdulkadir Topkaç (67), kanser tedavisi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
ASAYİŞ Haberi


MÜCADELE HABER-  Uzay tutkusuyla tanınan Diyarbakırlı Astronot Abdülkadir Topkaç, kansere karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Sosyal medyada uzay tutkusuyla tanınan Diyarbakırlı Abdülkadir Topkaç, kansere karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde kanser tedavisi gören Abdülkadir Topkaç, 67 yaşında hayatını kaybetti. Topkaç'ın cenazesi, bugün  Diyarbakır'da toprağa verilecek.

 

HAYATI

Topkaç, 1954 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlkokul mezunu olan Topkaç'ın asıl mesleği simit ustalığıydı. Aslında gençlik yıllarından beri astronomiye meraklı olan Topkaç'ın ciddi çalışmalarına başlaması 1991 yılında ayın hareketlerini dürbünle gözlemlemeye başlamasıyla oldu. Astronomiyle ilgilenmeye başlamasını "1991 yılında evin avlusunda oturuyordum, akşam saatleriydi. Ay görünmeye başladı. Kendi kendime düşünüp, 'Bu kadar zaman soyut kavramları düşündükten sonra ayın eksen dönüş hareketini bulabilir miyim?' şeklinde açıkladı. Topkaç, ilk teleskobunu 1992 yılında İstanbul'da 2500 dolara satın aldı. Satın aldığı teleskop Sovyetler Birliği'nden kalmaydı. Bu teleskop, TSK'nın Sur ilçesinde PKK kuvvetlerine karşı gerçekleştirildiği hendek ve barikat operasyonunda tahrip oldu. Bunun üzerine sosyal medyada düzenlenen bir yardım kampanyası sonucunda Topkaç'a 16 bin liralık bir teleskop alınmıştır.

 

ÇALIŞMALARI

1992 yılında Ayın bir aylık seyir açısını elde eden Topkaç, ayın yay şeklinde hareket ettiğini gözlemlemiştir. NASA'nın adresini turistlerden alan Topkaç, çalışmalarını NASA ve TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi göndermiştir.

 

ÖZEL HAYATI

Evli ve 8 çocuğu olan Topkaç'ın ailesi, kendisini deli olduğu gerekçesiyle 2001 yılında terk etmiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Diyarbakırlı, astronot’, hayatını, kaybetti,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023