Haber Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 13:58
 
Japonya'da 250 bin tavuk itlaf edilecek
Japonya'nın Chiba eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde kuş gribi salgını nedeniyle yaklaşık 250 bin kümes hayvanının itlaf edileceği bildirildi.
DÜNYA Haberi


MÜCADELE HABER- Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Japonya'nın Kagawa eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde ortaya çıkan ve ülkenin farklı bölgelerine yayılan kuş gribi salgını Chiba eyaletinde bir tesisi daha vurdu. Eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, Sosa kentindeki bir yumurta üretim çiftliğinde toplu kuş gribi vakalarının doğrulandığı bildirildi. Yaklaşık 250 bin kümes hayvanının itlaf edileceği kaydedilirken, son toplu vakaların geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Chiba'da doğrulanan 8'inci kuş gribi salgını olduğu öğrenildi. Virüsün Sosa'daki çiftlikteki kümes hayvanlarına nasıl bulaştığını belirlemek üzere inceleme başlatıldı.

 

BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

2018 yılından bu yana Japonya'da ilk kez geçtiğimiz Kasım ayı başında Kagawa'da ortaya çıkan toplu kuş gribi vakaları kısa süre içinde farklı eyaletlere sıçramış, yüksek vaka sayıları nedeniyle bazı bölgelerde itlaf çalışmalarına Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) de katılmıştı. Salgın nedeniyle itlaf edilen kümes hayvanlarının sayısı bu yıl rekor kırarak 6 milyonu aşmış, önceki rekorun ise virüsün daha az bulaşıcı bir türü nedeniyle toplam 5.78 milyon tavuğun itlaf edildiği 2005-2006 sezonuna ait olduğu kaydedilmişti.

 

PARİS'TEKİ 140 YILLIK “KUŞ PAZARI” KAPANIYOR

Öte yandan Paris Büyükşehir Belediye Meclisi, 140 yıllık ünlü Kuş Pazarı'nı kapatmaya karar verdi. Hayvan hakları derneklerinin başvuruları sonucu pazarı kapatma kararı alan belediye meclisi, tarihi pazarın “eski bir çağda” kaldığını belirtti. Paris Belediye Başkan Yardımcısı Christophe Najdovski yaptığı açıklamada, hayvanların kafeslerde kötü şartlarda tutulmalarına izin verilemeyeceğini ifade ederek, pazarda kaçak hayvan ticareti yapıldığını, alınan tüm önlemlere rağmen bunun önüne geçilemediğini söyledi.

 

Her yıl Paris'e gelen milyonlarca turist tarafından da ziyaret edilen Paris Kuş Pazarı, 1808 yılında Çiçek Pazarı adıyla kurulmuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Japonya'da, 250, bin, tavuk, itlaf, edilecek,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023