Haber Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 13:21
 
Korona ne getirdi ne götürdü!
2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında ortaya çıkan ve dünya genelinde milyonlarca insanın canını alan ve hayatın kurallarını altüst eden ölümcül koronavirüs, hayatımıza ne getirdi ve ne götürdü hayatımızdan bir bakalım şimdi.
YAŞAM Haberi


Orhan YALÇIN

MÜCADELE HABER- Adı ilk kez çıktığı yer olan Asya kıtasındaki Çin'den duyulacaktı. 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında 'nasıl ve niçin'lerle ortaya çıktığı çözülmez soru ve gizemlerle dolu olan bu canlıya tıpkı yeni doğmuş bir bebeğe isim koyulması gerektiği gibi ona da bir isim koyulacak ve hünerleriyle de ses getirmesi gerekecekti. Hem de öyle şöyle, sıradan ve soysuz bir isim, masum ve pasif bir canlının hareketi olmayacaktı. Çünkü öyle beylik, hanlık, şahlık bir isim koyulacaktı ki; şimdiye kadar tahmin edilmeyen, beklemeyen hatta ve hatta olasılığı dahi düşünülmeyenleri ileride yaşattacağı için evren varolduğu sürece 7'den 70'e hiç kimsenin, hiçbirimizin, hiçbir canlının asla ve asla unutamayacağı bir isim olacaktı.


Dediğim gibi; beylik bir isim olacağı kadar zamanla da yapacak, edecek, alacak ve yaşatacaklarıyla tüm dünyaya nam salıp hızla yayılacağı için ileride artık evrensel bir fobi; rüyaları ve sosyal yaşamı mesken tutacak bir karabasan (kabus); hayallerin, umutların, yarınların ve bilhassa özgürlüğün önünde duracak yıkılmaz ve aşılmaz bir dağ, bir kale, girdiği her yarış ve savaşı kazanacak devrilmesi imkansız bir güç haline gelecekti. Hemde öyle bir isim olacaktı ki neredeyse dünyanın yarısı bu ismi belki de şimdiye kadar ilk kez duyup sarf etmiş olacaktı; ama ve lakin dünya bu ismi asla ve asla unutmayacaktı.Gözyaşı ve ayrılığı getirecek olan bu isim hiçbir zaman hiç bir suretle bilinç atından çıkmayacaktı. İşte asla unutulmayıp bilinçaltından çıkmayacak olan bu canlıya 'Covid-19' ya da 'Koronavirüs' adı koyulacaktı.

 

 

Ayrılık, gözyaşı demişken; artık yıl devrilecek, takvim yaprakları 2020'yi gösterecek ve 7 kıtaya seyahat edecek olan 2019 doğumlu -Çin nüfusuna kayıtlı 7 belalı minik koronavirüs, tüm ülkelere vizesiz ve pasaportsuz olarak tatil biletini kesecek ve bir azrail gibi sessiz sedasız yola çıkıp çatkapı herkesin davetsiz bir misafiri olacaktı. Fakat sinsice can alacağı sevimsiz, serseri ve seri bir katil misafir olacağı için hiçbir ev sahibinden saygı, sevgi, hürmet ve merhamet görmeyeceği gibi 7'den 70'e herkes, her kesim, her topluluk, her ırk, her birey, her canlı ondan kaçacak delik arayacaktı.

 

Çünkü koronavirüs artık girdiği, gezdiği her yerde can alıp ölüm korkusu salacak, bir hicran, bir kopuş, bir terk ediliş, bir göç ve dinmez bir gözyaşı yaşatacaktı ardından. Öyle ki; takvim yaprakları ve televizyonlar her gün yüz binlerce insanın ölümüne şahitlik edecek ve bunları artık 'son dakika' haberiyle istemeye istemeye, gözyaşlarıyla  servis edecekti. Ve zaman geçtikçe koronaya yakalama endişesini, ölüm korkusunu kimi fani bedeninde kimi de bu bedenin gölgesinde taşıyacaktı nefes aldığı sürece.