Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 12:01
 
Kürtçe için imza kampanyası başlatıldı
Dil konusunda çalışmalar yürüten Kürt Dil ve Kültür Ağı ile Kürt Dil Platformu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki bir otelde imza kampanyası başlattı.
YAŞAM Haberi


MÜCADELE HABER- Kampanyanın startına dil dernekleri, Kürt dili üzerinde çalışma yürüten dil bilimciler ve yazarlar ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve Saliha Aydeniz de katıldı.

 

İmza kampanyası için açıklamayı, 21 Şubat Komisyonu adına Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Cizîrî yaptı. Açıklama şöyle, “Dilimiz varlığımızdır, dilimiz kimliğimizdir, dilimiz onurumuzdur... Fakat neredeyse yüz yıldır hakim siyaset zor kullanarak Kürtleri bu meşru hakkından mahrum bırakmaya zorluyor. Diğer bir deyişle, Kürtleri varlıklarından, kültürlerinden uzaklaştırılmak, kimliksizleştirmek istiyor.

 

Bugün Ortadoğu'da milyonlarca Kürt asimilasyon ile karşı karşıyadır. Coğrafyamızda egemen siyaset Kürtleri ve dillerini ortadan kaldırmak istiyor. Bu yanlış politika Kürtleri dil kültür olarak yok etmek istiyor, ama bu tutum asla demokratik ve insancıl bir tutum olamaz. Bu tutum aynı zamanda eşitlik fikrine de aykırıdır. Bu yanlış politika bir an önce durdurulmalı ve Kürtlerin dil ve kimlik hakları tanınmalıdır. Kürt dili resmi bir yasal statüye sahip olmalı, Kürt dili eğitim dili olmalıdır.

 

"Kürt Dil Platformu' ve 'Kürt Dili ve Kültür Ağı'nın öncülüğünde "Kürtçe resmi dil olsun", "Kürtçe eğitim dili olsun" imza kampanyasını başlatıyoruz. Kampanyamız iki ayak üzerinde devam edecektir. Bu ayaklardan biri sokaklarda Halkımıza ulaştıracağımız fiziki imzalardır. Diğeri ise dijital imzadır. Yüz yüze imza formuna ulaşma imkânı olmayan Kürtler için ve Kürt olmayıp insani değerlerini yitirmeyen, yüz yıldır süren bu utanca son vermek isteyenler için hazırlanmıştır.

 

UNECO tarafından 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü olarak duyuruldu. Birleşmiş Milletler Örgütü bu hakkı tanıdı. 1999 yılında beri 21 Şubat günü bütün dünyada kutlanıyor. Özellikle dilleri daha kanuni bir statüye sahip olmayan ve kendi anadilleriyle eğitim alma hakkını elde edememiş halklar tarafında bu gün büyük bir coşku ile kutlanıyor. Kürt halkıda şimdiye kadar Kürtçenin kanuni bir statüye sahip olması ve Kürtçe anadil talebini bilinçli bir şekilde korumuştur. Kürtler bugün her şeyden çok dil haklarını istemektedir.

 

Bu kampanya her ne kadar Kürt Dil Platformu ve Kürt Dili ve Kültür Ağı adı altında başlatılmış olsa da, temelde bütün Kürtlerin kampanyasıdır. Siyasi görüşlerimiz, partilerimiz, yaşama bakışımız farklı olsa da dilimiz ortaktır, bu kampanya da Kürt dili kampanyasıdır. Bu sebeplerden dolayı çağrımız bütün sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere aydınlara ve dil için emek vermiş tüm insanlığadır, bu her şeyden önce sizin kampanyanızdır, dilimiz içindir. Bu kampanyanın etrafında toplanalım, kampanyamızı birlikte büyütelim ve hedefine ulaştıralım. Gelin birlikte Kürtlerin yüzyıllardır büyüttüğü umutları dil hakları ile taçlandıralım.

 

Buradan tüm Kürtlere de sesleniyoruz: Hep birlikte bu taleplere sahip çıkalım kampanyaya gönülden katılalım, kampanyamızı milyonlarca imza toplayarak hedefe ulaştıralım. Kampanyamız için her imza değerlidir, bir tavırdır, bir sözdür ve özgün ağırlığa sahiptir. Bu kampanyada ne kadar çok imza toplarsak, hak-bilmezlere karsı Kürt halkının iradesi ve talepleri güçlenecektir ve sesi dünyanın her yerine daha da güçlü bir şekilde duyulacaktır.

 

Bu nedenlerden dolayı imzalarımızla bir çığlığı dünyaya yayılalım. Artık bütün dünya bilsin ki Kürt halkı tek bir ses ile şunu söylüyor: Kürtçe resmi dil olsun. Kürtçe eğitim dili olsun.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kürtçe, için, imza, kampanyası, başlatıldı,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023