Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 18:54
 
Kuzuların anneleriyle buluşması renkli görüntüler oluşturdu
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan ve dünyanın en büyük 3’üncü çiftliği olan TİGEM Tarım İşletmesi’nde, 'elit' olarak tabir edilen damızlık koyunlardan doğan ‘ivesi’ cinsi 37 bin 200 kuzu, her sabah anneleriyle buluşuyor. Kuzuların sürü halinde getirildikleri alanda annelerini bulmak için birbiriyle yarışmaları ise renkli görüntüler oluşturuyor.
BÖLGESEL Haberi


MÜCADELE HABER- Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’ndeki 13 istasyonda geçen yıl dünyaya gelen 37 bin 200 kuzunun bulunduğu ağılın kapıları her sabah açılıyor. Kapıların açılmasıyla dışarı çıkan binlerce kuzu, annelerini bulmak için birbiriyle yarışıyor. Dron ile görüntülenen koyun ve kuzuların buluşması renkli görüntüler oluşturuyor. Kuzular arazide binlerce koyunun arasındaki annesini sesinden tanıyarak yanına gidiyor. Kuzular, bir saat anneleri tarafından emzirildikten sonra yeniden ağıla alınıyor.

 

 

Dünyanın sayılı tarım işletmeleri arasında gösterilen TİGEM’de yüksek süt verimi ve etinin lezzetiyle bilinen ivesi cinsi koyunlar, damızlık olarak yetiştiriliyor. Her yıl besicilere katkı sunmak amacıyla ihaleyle satılan koyunlar, ülkenin hayvancılık sektörüne de önemli katkı sağlıyor. 95 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu işletmede, yüksek verimli 35 bin koyundan elde edilen 37 bin 200 civarındaki kuzu, veteriner hekim, sağlık teknisyeni ve 300 civarında çoban tarafından özenle takip ediliyor. Doğumların başlamasıyla kuzu seslerinin yankılandığı işletmede, koyunların tam otomatik makinelerde sağılmasının ardından yavruların her gün aynı yer ve saatte annelerini emmesi sağlanıyor. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kuzuların, anneleriyle, buluşması, renkli, görüntüler, oluşturdu,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023