Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 14:47
 
VİDEO- Haberimizin altından dram çıktı!
Mücadele Gazetemizin iki gün önce yaptığı “Surların korunması için turizm zabıtası veya polisi uygulaması kurulmalı” başlıklı haberin altından yürekleri kavuran bir dram ortaya çıktığı öğrenildi. Kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş yakılıp çöp atıldığı için çevreye kötü koku saçan tarihi Sur diplerinin bir bölümünde, soğuk ve dondurucu kış mevsiminde gidecek yerleri olmayan Suriye uyruklu iki kişinin yaşadığı ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi


Devrim AKTÜRK 

MÜCADELE HABER- Diyarbakır’ın tarihi Sur diplerinin birinde kimliği belirsiz kişilerce yakılan ateş ve atılan çöplerin çevreye kötü koku saçmasını, gazetemiz 2 gün önce “Surların korunması için turizm zabıtası veya polisi uygulaması kurulmalı” başlıklı haberle gündeme getirmişti.  Haberimizin duyulması üzerine harekete geçen yetkililer, yürekleri yakan bir dramı ortaya çıkardı.  Çöp yuvasına dönen burcu ziyaret eden DİKTUMDER (Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği)Başkanı Kenan Aksu, “Aldığımız bilgilere göre iki tane Suriyelinin bu burcun dibinde yaşadığını ve kaldığını öğrendik. Tabi bunlar da insandır ve kardeşlerimizdir. Onları sahiplenmemiz gerekmektedir” dedi.  

“TARİHİ BİR YERDE KALMALARI DOĞRU DEĞİLDİR” 

Sur dibinde yaşayan iki vatandaşa yetkili birimlerin mutlaka sahip çıkmaları gerektiğini söyleyen DİKTUMDER (Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği)Başkanı Kenan Aksu, “Şu anda tek kapı civarında bir burcun önündeyiz. Bu burçların sahiplenilmesi ve korunması gerektiğini söylüyoruz. Şuan da burcun önünde çöplük haline dönüştürülmüş bir yerdeyiz. Aldığımız bilgilere göre iki tane Suriyelinin bu burcun dibinde yaşadığını ve kaldığını öğrendik. Tabi bunlar da insandır ve kardeşlerimizdir. Onları sahiplenmemiz gerekmektedir. Ayrıca bu tür yerlerinde acilen korunmaları lazımdır. Biz buradan yetkili birimlerimize duyuruyoruz. Onlarda insandır, onlara da destek olunmalıdır. Şu anda buralarda iki Suriyeli kardeşimiz yatıyorlar. Biz gerekli birimlerin hareket edeceklerine inanıyoruz. Burada yaşayan insanlarımıza da yazık ama böyle tarihi bir yerde kalmaları doğru değildir. Biz de gerekli birimlere bildireceğiz ama bu haberden sonra yetkililerimizden isteğimizdir, bu kardeşlerimize sahip çıkılsın.” dedi.