Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 18:16
 
VİDEO- Surların üstü çöpten geçilmiyor
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan tarihi surların içi biriken çöp ve molozlar nedeniyle geçtiğimiz aylarda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından uzun süren çalışmalar sonucu temizlendi. İçi temizlenip prıl pırıl hale getirilen tarihi surların üstü ise çöpten geçilmiyor. Yasak olmasına rağmen bazı vatandaşların fotoğraf çekmek için üstüne çıktığı tarihi surlara çöp atıp kirletilmesine büyük tepki gösteren Diyarbakır halkı, surların üstünün bir an önce temizlenmesi için yetkilileri göreve davet etti.
ASAYİŞ Haberi


Devrim AKTÜRK

MÜCADELE HABER- UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan ve içinde biriken çöp ve molozlar nedeniyle geçtiğimiz aylarda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlik çalışmasının yapıldığı tarihi surların üstü  ise deyim yerindeyse adeta çöp yuvasına dönüşmüş. 

 

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Hazreti Süleyman Parkı çevresinde bulunan ve 12 bin yıllık tarihi olduğu söylenen İçkale’de etrafa görüntü kirliliği sunan çöpler turistik bölgede çevre kirliliğinin yaşanmasına yol açıyor. Bilindiği üzere 72 bin metrekarelik alana sahip, 20 burç ve 4 kapının yer aldığı İçkale’de, Hz. Süleyman Camisi ve 27 Sahabe Türbesi'nin bulunduğu alanın da gecekondulardan arındırılarak çevresinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenmesinden sonra daha da görünür hale gelmişti. Tarihi geçmişi çok eskilere, M.Ö.7.500 yıllarına kadar uzanan tarihi Surların son dönemde yapılan arkeolojik kazılarda Dünyadaki en eski yerleşim alanlarının bu bölgede olduğu görülmüştü. Ancak bölgede bu tarzda bir görüntü kirliliğinin oluşması hem vatandaşlarca, hem de çevrecilerce eleştirildi.

Kaynak: Editör: Devrim AKTÜRK
 
Etiketler: VİDEO-, Surların, üstü, çöpten, geçilmiyor, , ,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023