Yazı Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 01:07
 
En sevdiğim 5 Türk Filmi
Fatih Suruç
fth_src@hotmail.com
 
 

Sinema’da izlediğim ilk film beni çok etkilemişti. Adı ‘Hırsız Var’dı. Dev ekran, ses sistemi ve filmde komedi olunca tabi zaman çok güzel geçmişti. Zamanla sinemaya olan ilgim artınca ilk izlediğim film tarzından uzaklaştım. Önceki yazılarımda da sıklıkla bahsettiğim gibi sinema Ana akım ve Bağımsız olarak ikiye ayrılır. Bahsettiğim film gibi genellikle vizyonda olup çok izlenen filmler ana akım olur. Yani daha fazla izlenip para kazanmak için yapılan ve sadece birkaç saatlik eğlenceli yapımlardır. Fakat Bağımsız sinema öyle değil. Türk Sinemasında örnek verecek olursam en sevdiğim yönetmen Ömer Lütfü Akad’tır. Bu yazımda sevdiğim 5 Türk Filmini yazacağım.

 

1) VESİKALI YARİM/ 1968

Lütfi Ömer Akad’ın yönetmenliğini yaptığı Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmi. Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır.

 

2) MASUMİYET/ 1997

Masumiyet, 1997 yılı yapımı bir Zeki Demirkubuz filmi. Namus cinayeti nedeniyle girdiği hapishaneden çıkan Yusuf amaçsız bir hayata sahiptir artık. İzbe bir pansiyon köşesinde yolu Bekir ve Uğur’la kesiştikten sonra hikayedeki tüm kişilerin hayatlarını derdinden sarsan hadiseler yaşanacak, herkes kendi masumiyetinin peşinden gidecek; bu seçimler de hepsinde derin yaralar açacaktır.

 

3) HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK/ 1998

Ömer Vargı’ın yönetmenliğini yaptığı film, üç yıldır görüşmeyen iki kardeş kaderin oyunu sonucu bir takip olaylarla karışırlar.

 

4) TABUTTA RÖVAŞATA

Derviş Zaim’in yönetmenliğini yaptığı film, Rumeli Hisarı`nda yaşayan evsiz barksız bir adamın hüzünlü hikâyesini konu edinir.

 

5) KIŞ UYKUSU/ 2014

Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmiş film, 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanmıştır. Kapadokya'daki otelde Aydın'ın hayatı etrafında olup bitenlerle ilgili hiçbir sorumluluk taşıma gereği hmediği için çok durağandır. Filmin hikâyesi Aydın'ın gerçekle arasındaki mesafeyi kapatıp kapatamayacağı sorununun etrafında şekillenir.

 
 
 
Etiketler: En, sevdiğim, 5, Türk, Filmi,
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023