Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 10:44
 
Adıyaman'da 66 milyon yıllık balık dişleri bulundu
Adıyaman'da, en az 66 milyon yıllık olduğu tahmin edilen çeşitli balık türlerine ait çok sayıda diş fosili bulundu. Milyonlarca yıl geçmesine karşın günümüze kadar gelen balık dişleri bilim dünyasını heyecanlandırdı.
BÖLGESEL Haberi


MÜCADELE HABER- Adıyaman'da bilimsel çalışmalara yeni bir yön verecek olan fosiller tespit edildi. Çeşitli balık türlerine ait olduğu belirlenen, 66 ile 72 milyon yıl öncesine ait olduğunu düşünülen onlarca balık dişinin canlı balık dişlerindeki gibi parlaklığını koruması da dikkat çekti. Milyonlarca yıl geçmesine rağmen günümüze kadar gelen balık dişleri bilim dünyasını da bir hayli heyecanlandırdı.

 

 BİR VATANDAŞIN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ SIRASINDA FARK EDİLDİ

Kayaçlara meraklı bir vatandaşın doğa yürüyüşü esnasında fark ettiği fosil balık dişleri, Adıyaman Müze Müdürlüğü'ne bildirildi. Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, fosillerin görüldüğü bölgede incelemede bulundu. İlk etapta Eosen ve Üstkretasa dönemine ait olduğu tahmin edildi.

 

66-72 MİLYON YIL ÖNCESİNE AİT OLDUĞU BELİRLENDİ

Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından 10'a yakın balık dişi incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ercan Özcan'a gönderildi. Laboratuvarlarda yapılan analiz sonrasında dişlerin Maastrihtiyen dönemine yani 66-72 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Kaya parçalarında ayrıca orbıtoıdes, omphalocyclus ve loftusıa fosillerinin olduğu tespit edildi.

 

DAHA ÖNCE DE MİLYONLARCA DENİZ CANLISI FOSİLİ BULUNMUŞTU

Tarihi yapılarının yanında son günlerde fosiller ile de adından söz ettiren Adıyaman'da, daha önce Tut ilçesi Hacı Muhammet Dağı'nda geçtiğimiz yıl yaklaşık 5 hektarlık alanda milyonlarca deniz canlısı fosili ortaya çıkmıştı.

 

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, "Adıyaman il sınırları Karadağ mevkiinde yapmış olduğumuz araştırmalarda nimulites ve balık dişlerine ait fosiller görüldü. Bu fosillerde, Adıyaman'da ki diğer fosillerden farklı olarak balık dişlerini görmekteyiz. Bu balık dişleri sanki ilk günkü gibi karşımıza çıkıyor. Parlak ve yassı bir şekildedir" ifadelerini kullandı.

 

"FOSİLLER, ADIYAMAN'IN TARİHİ OLARAK ÇOK ESKİYE DAYANDIĞINI GÖSTERİYOR"

Doğa yürüyüşü sırasında balık dişlerini fark eden Mehmet Turan isimli vatandaş ise, "Kayaların arasında balık dişlerinin fosil şeklinde ortaya çıkması Adıyaman'ın tarihi olarak ne kadar çok eskiye dayandığını gösteriyor. Bu balık dişleri bizi çok heyecanlandırdı ve ilgimizi çekti" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Adıyaman'da, 66, milyon, yıllık, balık, dişleri, bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı