Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 09:29
 
Çiftçilere 'anız' uyarısı
Diyarbakır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, anız yakılmasının zararlarıyla ilgili açıklama yaparak çiftçilere uyarılarda bulundu. Ayrıca, "Valilik Tebliği ile anız yakılması yasaklanacak olup, yakanlar hakkında dekar başına 73,68 TL idari para cezası uygulanacaktır" denildi.
ASAYİŞ Haberi


MÜCADELE HABER- Konu hakkında çiftçilere bilgilendirmelerde bulunan Diyarbakır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, “Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için; hububat tarımında hasadı takiben toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının önlenmesi için alınacak tedbirlerle ilgili olarak, çiftçilerin eğitilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.” Denildi. 

 

“DİYARBAKIR ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ İLLERİ ARASINDADIR”
Açıklamada, İlimiz yaklaşık 7 milyon dekarlık tarım alanı varlığı ile ülkemizin en önemli illeri arasındadır. Bu alanın yaklaşık 5 milyon dekarlık kısmında da hububat tarımı (buğday, arpa, mısır, çeltik) yapılmaktadır. Hububat hasadından sonra tarlada kalan bitki artıklarına(sap, başak ekseni, vb.) anız denilmektedir.  Anız organik yapıya sahip olup, mutlak surette toprağa karıştırılmalıdır. Ancak İlimizde hasat sonrasından sonbahar aylarına kadar olan süreçte anız yangınları görülmektedir. Anız yangınları toprak verimliliğini düşürmekte, toprakların zamanla çölleşmesine neden olmaktadır.  Anız yangınları insanların ve hayvanların yaşam kalitelerini düşürmekte, zarar vermektedir. Evlerimizin içine kadar kül, duman girmekte; toprağımız, hayvanlarımız, tüm doğa anız yangınlarından zarar görmektedir.  

 

“DEKAR BAŞINA 73,68 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAKTIR”
Anız yakılmasının engellenmesi ile ilgili eğitim yayım çalışmalarımız her yıl eğitim ve yayım programına alınmakta, çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir. İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ve Valilik Tebliği ile anız yakılan alanların tespiti ve tutulan tutanakların cezai işlem için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmesi görevi İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Tarım Orman İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilmektedir. Valilik Tebliği ile anız yakılması yasaklanacak olup, yakanlar hakkında dekar başına 73,68 TL idari para cezası uygulanacaktır (Anız yakılan alan meskûn mahallere veya orman ya da sulak alanlara bitişik ise bu ceza beş kat artmaktadır). Anız yangın ihbarı için de 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma aranacaktır.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör: Fatih SURUÇ
 
Etiketler: Çiftçilere, 'anız', uyarısı,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı