Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 13:48
 
Demirtaş'tan 'ittifak' ve ‘demokrasi yürüyüşü' açıklaması
HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sosyal medya üzerinden cezaevinden yeni açıklamalarda bulundu. Demirtaş, "HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır" dedi. Demirtaş partisinin bugün başlayacak 'Demokrasi yürüyüşü'ne ise katılım çağrısı yaptı.
SİYASET Haberi


MÜCADELE HABER- Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin 'ittifak' çağrıları hakkında açıklamada bulundu. 


"Parti yetkililerimiz en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yapıyorlar, ancak bu çağrı ısrarla çarpıtılıyor" diyen Demirtaş, "HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır" ifadelerini kullandı.
Demirtaş ayrıca, "HDP, Millet İttifakının bir parçası değildir" vurgusu yaptı.


Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:
Merhaba değerli arkadaşlar. Parti yetkililerimiz en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yapıyorlar, ancak bu çağrı ısrarla çarpıtılıyor. Dolayısıyla net olarak ifade etmekte yarar var.
HDP, yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile açık veya gizli hiçbir şekilde ittifak yapmamıştır. Sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı almıştır.
HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır.


HDP, şiddet dahil tüm sorunlarımızı siyaset yoluyla ve barışçıl yöntemlerle çözmek için vardır. Kürt sorunundan ekonomiye, adaletsizlikten umutsuzluğa, ötekileştirmeye kadar her sorunu ortak akılla çözmek için bu çağrıları yapmaktadır.
HDP gücünü sadece halktan alır ve sadece halka hesap verir. Bu nedenle saldırılarla ve baskılarla HDP’yi asla geriletemezsiniz. HDP’yi “düşman gibi” görmek yerine HDP ile diyalog kurmayı denerseniz tüm Türkiye için en hayırlısı bu olacaktır.
Öte yandan Demirtaş partisinin bugün başlayacak 'Demokrasi yürüyüşü'ne katılım çağrısı yaptı. Sosyal medya hesabından hücre arkadaşı HDP eski Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile birlikte bir fotoğraflarını paylaşan Demirtaş "Bu etkinlik başlarken, benim de herkesten özel bir ricam var: HDP’li olmasanız bile, barış ve kardeşlik için yollara çıkan arkadaşlarımdan desteğinizi ve dualarınızı eksik etmeyin lütfen" dedi.


Demirtaş'ın twitter hesabından paylaşılan mesajı şöyle: 
1- Herkese merhabalar. HDP, Edirne ile Hakkari’yi demokrasiye ve barışa olan inanç etrafında Ankara’da buluşturmak için yola çıkıyor.
2- Zorlu ve sıkıntılı bir süreçteyiz. Ancak tüm zorlukları, 82 milyon el ele vererek aşabileceğimizi de biliyorum. İşte HDP’nin bu etkinliği, 82 milyon olarak el ele verme çağrısıdır. Bu açıdan, hiç kimse bu etkinliği kutuplaştırma ve gerginlik malzemesi yapmamalıdır.
3- Bu etkinlik başlarken, benim de herkesten özel bir ricam var: HDP’li olmasanız bile, barış ve kardeşlik için yollara çıkan arkadaşlarımdan desteğinizi ve dualarınızı eksik etmeyin lütfen.
4- Unutmayalım ki, HDP tüm Türkiye için yollarda olacak. Kışkırtma ve gerilim derdinde olan hiçbir provokatöre asla prim vermeyin. İnanıyorum ki, bu etkinlik huzur içerisinde başlayıp huzur içerisinde sona erecek.
5- Tüm arkadaşlarımın yolu açık olsun.  (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Demirtaş'tan, 'ittifak', ve, ‘demokrasi, yürüyüşü', açıklaması, , ,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı