Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 15:49
 
Diyarbakır'da “Geçmişin Sesi; Amida Konserleri”
Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO) tarafından organize edilen “Geçmişin Sesi; Amida Konserleri” başladı. Hasuni Mağaraları’nda 16 Ekim’de düzenlenecek ilk müzik dinletisinde santur, keman ve def ile dengbejlik geleneğinden günümüze ulaşan ezgilerin seslendirilecek ve dijital platformlarda yayınlanacak.
KÜLTÜR Haberi


Fatih SURUÇ

MÜCADELE HABER- 10 tarihi mekanda düzenlenecek müzik dinletileri için değerlendirmelerde bulunan DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Diyarbakır’ın geçmişten günümüze kadar gelen kültürel değerlerinin bilinmediğini belirterek, bu topraklarda farklı kültürlerden beslenerek günümüze kadar ulaşan kültürel çeşitliliği tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.  

 

Tayınlamak, “Diyarbakır sahip olduğu somut kültürel miras değerleri ile bilinen bir kent. UNESCO dünya kültür mirasında yer alan tarihi yapılara sahip. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bu eserlerin farklı hikayeleri var. Günümüze kadar ulaşmış olan ezgiler, edebi eserler, hikayeler, destanlar, gelenekler ve yöresel ürünler var. Farklı halkların yaşadığı bu topraklar çok dilli, çok dinli ve çok kültürlü bir yapıya sahip. Bu kültürel çeşitliliğin korunması, sürdürülmesi ve geleceğe aktarılması gerekiyor” dedi.  

 

 

Kentin müzik alanındaki potansiyeline de değinen Tayınlamak,  müzik endüstrilerinin yerel girişimler, inisiyatifler ile gelişebilecek ve kentin kültürel mirasından ve çeşitliliğinden beslenebilecek bir alan olduğunu, müzik alanında geçmişten günümüze ulaşan ezgiler ve geleneklerden beslenen girişimlerin geliştirilmesi ve bu zenginliğin kentin tanıtımında yer alması gerektiğini dile getirdi.  

 

Tayınlamak, Hasuni Mağaraları’nda 16 Ekim’de düzenlenecek ilk müzik dinletisinde santur, keman ve def ile dengbejlik geleneğinden günümüze ulaşan ezgilerin seslendirileceğini ve dijital platformlarda yayınlanacağını ifade etti.  Dengbejlik geleneğinin bölgede önemli bir kültür olduğunu ve toplumsal olaylardan beslenen klamların farklı dillerde seslendirilerek günümüze kadar ulaştığını söyledi.  

 

 

Müzik dinletisi hakkında bilgi veren Tayınlamak, “Hasuni Mağaraları’ndan sonra Zerzevan’da piyona dinletisi, Ergani’de doğal ritim orkestrası, Keçi Burcu’nda Tembûr dinletisi düzenliyoruz. Diyarbakır’ın her bir ilçesinde sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal zenginliği de aktaracak şekilde etkinlikler organize ediyoruz. Her bir etkinlikte geçmişten günümüze kadar gelen farklı ezgileri, müzik enstrümanları, konserin düzenleneceği tarihi ve doğal mekanların geçmiş hikayesi ile birleştirerek sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.  

 

Tayınlamak, tüm müzikseverleri Cuma günü DTSO sosyal medya hesaplarından yayınlanacak olan dijital konseri izlemeye davet etti.  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyarbakır'da, “Geçmişin, Sesi;, Amida, Konserleri”,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı