Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 14:20
 
Diyarbakır'da sezonun son patates hasadı
Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Yolköprü Köyü’nde bir çiftçi tarafından 620 dönümlük patates tarlalarında üretim süresince bin insan istihdam edildi.
EKONOMİ Haberi


MÜCADELE HABER- Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Yolköprü Köyü’nde bir çiftçi tarafından 620 dönümlük patates tarlalarında üretim süresince bin insan istihdam edildi. Sezonun son hasadını yapan çiftçi tarlada ziyaret eden Ergani Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Çiçek, 620 dönüm arazide 1 çiftçinin 6 farklı patates ürettiğini belirterek, patates üretiminin Nisan ayında başladığını ve yaklaşık 3 aylık süreci kapsadığını söyledi. Çiçek, şöyle devam etti:

 

“Patates üretimi bölgemizde Nisan ayında başlıyor. 3 aylık bir süreçte tarlada faaliyetler devam ediyor.  1000 insan burada istihdam ediliyor. Üretimimiz bu sene çok iyi. Patatesler yağmurlama sistemiyle sulanıyor.”

 

Çiçek, 25 Haziran’dan itibaren iki hafta boyunca hasadı gerçekleştirilen patateslerin dekara 5 -5,5 ton verim verdiğini belirterek, sertifikalı tohumla üretilen patateslerin il içi ve il dışına pazarlandığını söyledi. (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyarbakır'da, sezonun, son, patates, hasadı,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı