Haber Detayı
24 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:32
 
‘Diyarbakır Kent Konseyi’ tekrardan kuruluyor
Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, kentin gündemiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi


MÜCADELE HABER- Yerel ve ulusal yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, Diyarbakır şehir hastanesinin haziran ayı içerisinde yeni bir aşamaya geleceğini söyledi. Aydın, Dİyarbakır’da kent konseyi için çalışmalar içerisinde olduklarını söyleyerek şöyle devam etti. “Diyarbakır Kent Konseyinin doğru bir temelde kurulabilmesi için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yapmaktayız. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın yakında somutlaştırarak kamuoyu ile paylaşacağı Diyarbakır Kent Konseyi Projesi ile şehrimizin çok önemli bir oluşuma sahip olacağına inanıyoruz.” Dedi.

 

Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın’ın açıklamaları şöyle, “Şehir hastanelerinin önemine vurgu yapan Aydın ‘Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin ülkemiz için hedeflediği çok büyük projelerden bir tanesi de şehir hastaneleridir. Özellikle pandemi döneminde sağlık alanının ve hastanelerin önemini tüm dünya gibi bizler de yakından görmek zorunda kaldık. Bildiğiniz üzere Diyarbakır’ımızda da şehir hastanesi kurulması için hükümetimiz bir hazırlık içerisindedir. Bu hazırlıklar belli bir aşamaya ulaşmış durumdadır. Diyarbakır Şehir Hastanesi Projesi haziran ayı içerisinde yeni bir aşamaya geçecektir. Şehir Hastanesinin yeri ile alanı hazırlanmakta olan projesel çizim ile birlikte Sağlık Bakanlığımıza teslim edilecektir. Kayapınar ilçemizde 439 dönüm alan üzerinde kurulması için hazırlıklar yapılan Diyarbakır Şehir Hastanesi, Bakanlığımızın genel bütçesiyle temmuz ayında ihaleye çıkacak ve 2021 yılı içerisinde temeli atılacaktır. Şehrimiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.’ diye ifade eden Aydın, öte yandan, Bağlar ilçemiz sınırları içerisinde Urfa Bulvarı üzerinde bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizin genel bir hastaneye dönüştürülmesi ve müstakil olarak Bağlar Devlet Hastanesi olması için Sağlık Bakanlığımızın ayrı bir çalışması devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte Bağlar Devlet Hastanesi ile ilgili de kamuoyunu bilgilendireceğiz. ’dedi.

 

Aydın ‘Ülkemizde, 5393 sayılı belediye kanununa dayanılarak 1998 yılından beri Kent Konseyi adı altında yapılar oluşturulmaktadır. Bu konseylerin amacı, merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu, kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının ve ihtiyaçlarının tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın hakim ve esas olduğu demokratik bir yapılanmadır.

 

Diyarbakır Kent Konseyinin doğru bir temelde kurulabilmesi için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yapmaktayız. Belediye Başkan vekilimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda, kurulacak Diyarbakır Kent Konseyi ile ilgili fikir ve görüşlerimizi paylaştık. Kurulacak Kent Konseyinde özellikle başkanlık makamının çok önemli olduğunu, şehrin sorunlarını ve ihtiyaçlarını bilen, parti gömleği taşımayan, farklı siyasi görüşteki insanlarımız tarafından da makul ve makbul karşılanacak bir ismin bu konseyin başında olması gerektiği konusundaki görüşlerimizi dile getirdik. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın yakında somutlaştırarak kamuoyu ile paylaşacağı Diyarbakır Kent Konseyi Projesi ile şehrimizin çok önemli bir oluşuma sahip olacağına inanıyoruz.’  diye ifade etti.

 

YAKLAŞIK 600 MİLYON LİRALIK YARDIMI SADECE DİYARBAKIR’IMIZA YAPTIK

Bir önceki ay basınla buluşma toplantısında, hükümetimizin o güne kadar yaklaşık 600 milyon liralık yardımı sadece Diyarbakır’ımıza yapmış olduğunu belirten Aydın, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun tarafından meclise bu beyanımız baz alınarak bir soru önergesi verilmiştir. Belirtmek isteriz ki bugünkü güncel rakam 661.490.117 TL’dir. Bu para da toplamda 326.077 vatandaşımıza sosyal destek programı, Biz Bize Yeteriz Türkiye’m, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik Ödeneği ve Normalleşme Desteği olarak ödenmiştir. İki toplantımız arasında tam 61 milyon lira parayı daha karşılıksız yani hibe olarak hükümetimiz Diyarbakırlı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dağıtmıştır. İfadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Diyarbakır, Kent, Konseyi’, tekrardan, kuruluyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Günün Gazetesi
İlanlar

Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı