Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 00:03
 
Diyarbakırlı 3 genç yönetmenden 4 dilden film
Diyarbakırlı yönetmenler Diyar Kaya, Harun Reşit Tekin ve Devrim Aktürk'ün 4 dilde çektikleri Bölge21 isimli kısa metrajlı filmin çekimleri sona erdi. Yaklaşık 3 ay çekimleri süren ve uzun metrajlı olarak çekilmesi planlanan film, koronavirüs pandemisi nedeniyle kısa metrajlı olarak çekildi. Ortadoğu'daki karanlık yapıların, Türkiye ve Ortadoğu'daki karanlık planlarını deşifre etmeyi konu edinen kısa metrajlı filmde, kentte uyuşturucu batağına giren gençleri sanat ve sinemayla bu bataklıktan kurtarıp onlara yeni ve düzenli bir hayat sunmayı amaçlıyor.
KÜLTÜR Haberi


Fatih SURUÇ

MÜCADELE HABER- Diyarbakır'ın üç genç yönetmeni Diyar Kaya, Harun Reşit Tekin ve Devrim Aktürk Bölge21 adlı yirmi dakika süren kısa film çekimlerini sona erdirdi. İlk etapta sinema filmi çekmek isteyen gençler, Kovit-19 nedeniyle çekimlerini kısa film olarak sonlandırdı. Filmi kısıtlı imkânlarla çeken gençler filmlerin sosyal medyada yayınlayacak.

 

“FİLM DÖRT DİLDE ÇEKLİDİ”

Filmin dört dilde olduğunu söyleyen Yönetmen Diyar Kaya, “Filmimizin amacı Diyarbakır’da yeni bir profesyonellik ile gençleri sanat ve sanatın başarılı yapısıyla doğru adımlar doğrultusunda uyuşturucu batağından arındırıp, düzen ve adalet dolu bir çağa imza atarak bu aziz şehrin evlatlarına doğru yolu göstermektir. Film ilk defa Türkiye tarihinde dört farklı dilin bir arada bulunduğu film olarak kayıtlara geçecek. Çünkü filmimizde Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Zazaca dilleri yer almaktadır. Bununda sebebi şehrimiz Diyarbakır’ın zengin kültürünü dışa vurmak istememizden kaynaklıdır.”dedi.

 

DİYARBAKIR HALKININ SANAT SEVGİSİNİ DIŞA VURDUK

Diyarbakır şehrinde emek harcanarak ve çok kısıtlı imkanlarla bir projeye imza attıklarını belirten ikinci yönetmen Harun Reşit Tekin; “Kısa metrajlı filmimizi çekerken çok eğlendik. Burada ağabey ve kardeş ilişkisini bütünleştirerek Diyarbakır halkının sanat sevgisini dışa vurduk. Bizim Diyar Kaya ile en büyük gayemiz şehrimizin sinema oyunculuğuna olan yeteneğini göstermekti ve bunu başardığımıza inanıyorum. Yıllardır gençlerin sanata olan sevgisi için çok büyük projelere imza attığımızı huzurunuzda aktarmak isterim.

 

“ALİ GAFFAR OKKAN'A HAYRANLIK DUYARAK HAREKET ETTİK”

Film ekibinden Devrim Aktürk, Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü şehit Ali Gaffar Okkan'a hayranlık duyarak hareket ettiğini belirterek, “Bizim ilham kaynağımız kendilerinin verdiği kutlu mücadeleden kaynaklı idi. Ben bu şehrin bir ferdi olarak, halkımı uyuşturucu tacirlerinden uzak tutabildim ise ne mutlu bana diyorum. Şehrimizin en büyük sorunu uyuşturucu sorunudur ve verilemeyen mücadelesidir. Her ne sebeple olursa olsun, biz bu pisliği kanımız ve canımız pahasına da olsa, biz mücadelemizden son nefes ve son damla kana kadar vazgeçmeyerek devam edeceğiz. Önümüzde yeni çalışmalar ve projeler var. Hedefimiz büyük fakat imkanlarımız küçük. Biz bunun yürekten gelen sevgiyle sağlanabileceğine inanıyoruz, bunun böyle olduğunu düşünüyoruz. Bizim elimizden bunlar geldi. Takdir sizin, destek halkımız ve milletimizin” diye aktardı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyarbakırlı, 3, genç, yönetmenden, 4, dilden, film,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı