Haber Detayı
14 Mayıs 2021 - Cuma 15:17
 
Mersin’de Erbil'den gelen Kürt aileye ırkçı saldırı
Erbil'den Mersin’e gelen aile, bozkurt işareti yapan ırkçı bir grubun taşlı ve coplu saldırısına uğradı. Saldırıda biri ağır, 2 kişi yaralandı.
ASAYİŞ Haberi


MÜCADELE HABER- Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'den Mersin'e gelen Kürt aile, ırkçı bir grubun taşlı ve coplu saldırısına uğradı. Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Sırtlan mevkiinde üç kişinin saldırısına uğrayan aileden biri ağır, iki kişi yaralandı. Öte yandan Jandarmanın olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

 

“ADAMI UÇURUMDAN ATMAYA ÇALIŞTILAR”

Olayın canlı tanığı Cihan Kutluk, “Adana’dan Antalya’ya doğru giderken Mersin Bozyazı ilçesi virajlar bölgesinde öğleden sonra saat 16:00 civarlarında arabalarının önleri kesilmiş bir ailenin 4 kişi tarafından darp edildiğini gördük. Adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırıyorlardı ve taşlarla kafalarına vuruyorlardı. Adam bariyerlere doğru savrularak bayıldı. Adamı uçurumdan atmaya çalıştılar.”

 

“KARAKOLA GİDEREK OLAYLA İLGİLİ İFADE VERDİM”

“Kürtlere küfürler ederek bozkurt işareti yaptıklarını görünce faşist bir saldırı olduğunu anladım” ifadelerini kullanan Kutluk, “5 dakika boyunca Kürtlere küfürler savurdular. Adamı alarak cipine bindirdim ve Jandarma noktasına ulaştırdım. Sonra da ambulansı çağırarak hastaneye ulaştırdık. Daha sonra karakola giderek olayla ilgili ifade verdim” diye belirtti.

 

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN AİLEYE DESTEK

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Nahit Eren, Mersin’in Bozyazı ilçesinde ırkçı saldırıya uğrayan aileye destek vermek üzere Mersin’e gitti. Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada, “Mersin Bozyazı da yaşanan bu ırkçı saldırıya ilişkin Baro Başkanımız Av. Nahit Eren ve Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Mehdi Özdemir saldırıya uğrayanlara hukuki destek sunmak ve dayanışmada bulunmak üzere Mersin’e gitmek için bu sabah yola çıkmışlardır” denildi.

 

Baro Başkanı Nahit Eren de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kürdistan Bölgesel Yönetiminden Mersin’e seyahat eden kişilere yönelik ırkçı saldırıyı/linç girişimini kınıyorum. İnsanlığa karşı işlenmiş bu suçun failleri hakkında hızlı ve etkin bir soruşturma talep ediyor, ilgili savcılığın kamuoyunu acilen bilgilendirmesini talep ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mersin’de, Erbil'den, gelen, Kürt, aileye, ırkçı, saldırı,
Haber Videosu
Yorumlar
Günün Gazetesi
İlanlar

Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı