Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 15:29
 
Mızraklı’nın kayyım işleminin iptali için açtığı dava görüldü
İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldıktan sonra yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın kayyım işleminin iptali için açtığı davanın ilk duruşması Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.
ASAYİŞ Haberi


MÜCADELE HABER- Duruşmaya HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Sözcüsü Ebru Günay,  HDP milletvekilleri, partililer ve belediye meclis üyeleri katıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi  Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, mahkemeye yazılı savunma sundu. Duruşmayı ileriki bir tarihe erteleyen mahkeme, davaya ilişkin verdiği kararı önümüzdeki günlerde Mızraklı’nın avukatlarına yazılı tebliğ edecek.

 

HDP sözcüsü Ebru Günay duruşma sonrası Diyarbakır İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı. Kayyım uygulamasına tepki gösteren Günay, bu duruşmada bir karar çıkmayacağını söyledi. Bir yıllık sürecin bunu gösterdiğini ifade eden Günay, “Bir yıllık süreçten anlıyoruz ki bir süre daha karar vermeyecekler. Çünkü dertleri Diyarbakır halkının iradesi değil. Dertleri Diyarbakır halkının iradesini gasp etmek. Bugün bütün dünya, bütün Türkiye, kayyım uygulamalarının ne demek olduğunu biliyor.  Bunları Diyarbakır'daki kayyımda gördük. Kendileri için hazırladıkları banyolarda gördük. Mardin’deki, Van’daki kayyım uygulamalarından biliyoruz” dedi.

 

Kayyım uygulamasının bir an önce son bularak belediyelerin halkın iradesini temsil eden gerçek belediye başkanlarına teslim edilmesini isteyen Günay, şunları söyledi:

 

“Burada bir gasp var, hile var var. Bunu kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Daha da önemlisi sevgili belediye eş başkanlarımız derhal serbest bırakılmalı ve görevlerinin başına dönerek derhal kentlerini yönetmeye devam etmeliler.  Umuyoruz ki yargı seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesine alet olmaz. Yargı bağımsız, tarafsız bir karar vererek kayyım kararının iptaline karar verir.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mızraklı’nın, kayyım, işleminin, iptali, için, açtığı, dava, görüldü,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı