Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 00:03
 
Sarma sigara satışı yasaklanıyor
Resmi Gazete’de yayınlanan kararla birlikte makaronların içine tütün doldurularak elde edilen sarma sigaraların satışı yasaklandı. Yerli tütünün boş sigara makaronlarına doldurularak paketler halinde satılması ve tüketilmesi yasaklanıyor.
TÜRKİYE Haberi


MÜCADELE HABER- Türkiye’de sigara zamları nedeniyle yurttaşların tütün kullanımına yönelmesi bir süredir çeşitli kısıtlamalarla engellenmeye çalışıyordu. Bu kısıtlamalara son örnek ise Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre yerli tütünün makaronlara doldurulması ve paketlenmesiyle elde edilen ürünlerin satılması 1 Temmuz’dan itibaren yasaklandı.

 

Kararda şu ifadelere yer verildi: “e) 62 nci maddesiyle 4733 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin dokuzuncu fıkrasından sonra gelmek üzere eklenen onuncu fıkrası ve 93 üncü maddesiyle 5607 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin yeniden düzenlenen yirminci fıkrası, ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenler bakımından 1/7/2020 tarihinde, f) 63 üncü maddesiyle 4733 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin beşinci fıkrasının (h) bendinin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin değişiklik ve 93 üncü maddesiyle 5607 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin yeniden düzenlenen yirminci fıkrası, Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar bakımından 1/7/2021 tarihinde… Cezai işleme tabi olacaktır.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sarma, sigara, satışı, yasaklanıyor,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı