Haber Detayı
16 Nisan 2021 - Cuma 16:03
 
Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri sahiplerini buldu
Sony´nin her yıl verdiği Dünya Fotoğraf Ödülleri´nin bu yıl ki kazananları belli oldu. Birinciliği Zimbabve´den ´Afrikalı Viktoryen´ portresi ile Tamary Kudita kazandı.
KÜLTÜR Haberi


MÜCADELE HABER- Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri´ni kazananlar belli olduTamary Kudita Birinciliği kazanan Kudita, ‘‘Fotoğrafım, kökleri tarihte olan güncel varlığa bir saygı niteliğinde. Eserimin merkezinde, Afrika'nın temsilinin önemi var. Zimbabve sanatını ortaya koymama imkan tanındığı için müteşekkirim’’ dedi.

 

Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri´ni kazananlar belli oldu

 

Öğrenci yarışmasını Stellenbosch Tasarım ve Fotoğraf Akademisi'nden Coenraad Heinz Torlage, ‘Güney Afrikalı Genç Çiftçiler’ serisi ile kazandı. Proje, güvenlik ve kuraklık kaynaklı zorlukları ortaya koyarak, Güney Afrika'nın gelecek kuşak çiftçilerinin karşı karşıya olduğu toprak sahipliği tartışmalarına işaret ediyor.

 

 

Coenraad Heinz Torlage

Yılın Genç Fotoğrafçısı ödülü ise ‘Gerçekten kaçış yok’ adlı fotoğrafıyla, Hindistan'dan 19 yaşındaki Pubarun Basu'ya verildi.

 

 

Pubarun Basu

Belgesel dalında ise birincilik Kenya'daki krizantem çiçeği üretimini fotoğraflayan İtalyan Vito Fuco'nun oldu.

 

 

Vito Fuco

Manzara dalında ise ‘Sessiz mahalle’ fotoğrafı ile İranlı Majid Hojjati 1. oldu.

Hojjati eserini, "İşte sessiz mahalleler: İnsanlığın varlığından muaf yerler. Sessizliklerinin gürültüsü her yerden duyulabiliyor. Ancak biz bu yerlerde hiçbir şey duymamaya mahkumuz" sözleriyle anlattı.

 

 

Majid Hojjati

İngiltere'nin kuzeyinde yaşayanları fotoğrafladığı serisiyle İngiliz Craig Easton "Yılın Fotoğrafçısı" ödülünü kazandı.

 

 

Craig Easton

Mimari fotoğraf dalındaysa ödül, hayvan krematoryumuna dönüştürülen eski bir askeri binayı gösteren fotoğrafıyla Çek Cumhuriyeti'nden Tomas Vocelka'nın oldu.

 

 

Tomas Vocelka

Yaratıcılık dalında birincilik NASA fotoğraflarıyla Jet Propulsion Laboratory fotoğraflarını birleştiren İngiliz Mark Hamilton'ın oldu.

 

 

Mark Hamilton

Çevre dalında ödülü, ‘Sıfır emisyona geçiş’ serisiyle İtalyan Simone Tramonte kazandı. Fotoğraf, on yıllar içinde fosil yakıtlardan, enerji ihtiyacını tamamen yenilenebilir kaynaklardan üretmeye geçen İzlanda'dan.

 

 

Simone Tramonte

Spor dalında ödül Suriye'nin Halep şehrinde çektiği ‘Savaş ve korku yerine spor ve eğlence’ adlı fotoğrafıyla Anas Alkharboutli'nin oldu. Fotoğrafta Halep yakınlarında bir karate okulu görülüyor. Burada amaç, çocukların savaşın travmasından kurtulmalarına yardım etmek.

 

 

Vahşi yaşam ve doğa alanındaki ödülü ise Luis Tato kazandı. Tato, Doğu Afrika'daki çekirge istilasını fotoğrafladı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sony, 2021, Dünya, Fotoğraf, Ödülleri, sahiplerini, buldu,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı