Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:43
 
Tunceli’de ‘dağ keçisi avı’ ihalesi iptal edildi
Tunceli’de 17 dağ keçisinin katledilmesi için av ihalesi açan Orman Bakanlığı, gelen tepkiler üzerine geri adım attı. 13 Temmuz'da yapılacağı duyurulan ihale iptal edildi.
BÖLGESEL Haberi


MÜCADELE HABER- Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için 13 Temmuz’da ihale açacağını duyurdu. İhaleye gelen tepkiler bakanlığa geri adım attırdı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, dağ keçilerinin avlanabilmesi için açılan ihalenin iptal edildiğini açıkladı.

 

Açıklamada şöyle dendi: “Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir. Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı kara Avcılığı Kanunu zerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor doğrultusunda hareket edilecektir.”

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Fatih SURUÇ
 
Etiketler: Tunceli’de, ‘dağ, keçisi, avı’, ihalesi, iptal, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı