Haber Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 00:28
 
VİDEO- Diyarbakır’ın ‘Hasır Bileziği’ titizlikle öğretiliyor
Diyarbakır’da açılan kuyumculuk kursunda öğrenim alan kursiyerler, kente has olan ve bir zamanlar Osmanlı döneminde sarayın soylu kadınlarına hediye amaçlı gönderilen hasır bileziğin yapımını öğreniyorlar.
EĞİTİM Haberi


Devrim AKTÜRK

MÜCADELE HABER- Diyarbakır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce yer alan Yenişehir Gençlik Merkezi’ne bağlı olan Genç Ofis’te açılan Kuyumculuk Kursu’nda öğrenim alan kursiyerler, kente has olan ve bir zamanlar Osmanlı döneminde sarayın soylu kadınlarına hediye amaçlı gönderilen hasır bileziğin yapımını öğreniyorlar. Şu anda aktif olarak 10 kadar kursiyerin katıldığı kursta çoğunlukla kadın kursiyerlerin olması ise mutlu ediyor. Burada kursiyer kadınlar el emeği göz nuru olan hasır bileziğin yapımını öğrenerek, sonraki nesillere aktarmayı hedefliyorlar. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek eğitimlerini alan kursiyerlere ise, öğrenimlerini Yüksel Gözen veriyor.

 

 

“KUYUMCULUK BİR SANATTIR”

Kuyumculuğun değerli maddelerin el işiyle, el işçiliğiyle eritilip hemen ardından da takı olarak oluşturulan bir eser olduğunu söyleyen Yüksel Gözen, “Kuyumculuk bir sanattır. Şu anda ise kurumumuzdaaktif olarak 10 kadar öğrencimiz, kursiyerimiz bizimle beraber ama pandemi kısıtlamalarından önce bu rakam biraz daha fazlaydı. Biz burada maske, mesafe ve hijyen kurallarından asla ve katiyen taviz vermeden, her türlü hijyen kurallarımızla görevimizi ifa ediyoruz. Burada Diyarbakır’a özgü Hasır Bileziği, kişnişli modelleri, gerdanlık, küpe, bileklik ve bunlara benzer ürünlerin yapımını, tasarımını kursiyerlerimize sunuyoruz. Kursiyerlerimiz bu meslek kollarını öğrenip, kavradıklarından sonra artık bunları zamanla evde yaparak, el becerilerini, hızlarını daha da artırma yoluna giderek deneyimlerini de aynı şekilde sergilemeye koyuluyorlar. Tabii bu ileriki süreçlerde kendilerini ciddi manada iş sektörlerine atmalarına vesile oluyor. Mezun olan kursiyerlerimiz kendi edindikleri bilgi ve birikimle iş sektörlerinde yer almaya başlıyorlar. Aynı şekilde dilerlerse ve usta öğretim belgelerini de alırlarsa, kendi iş yerlerini de açma yoluna gidebilirler. Bizler için önemli olan bir diğer husus ise, kurslarımıza gelenlerin çoğunun kadın kursiyerlerimiz olmalarıdır. Çünkü kendileri bilgilerini, birikimlerini, el becerilerini ve hatta ileriki zamanlarda başarabilirlerse bu öğrendiklerini ekonomiye kazandırmak istiyorlar. Bu da bizleri mutlu ediyor. Bu sebepten mütevellit Diyarbakır’ımızda bu tarz kursların daha fazla açılmasını çok isteriz.” dedi.

Kaynak: Editör: Devrim AKTÜRK
 
Etiketler: VİDEO-, Diyarbakır’ın, ‘Hasır, Bileziği’, titizlikle, öğretiliyor,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı