Haber Detayı
14 Temmuz 2020 - Salı 09:32
 
VİDEO- Tarihi köprüde korona unutuldu
Koronavirüs vaka sayısında artış yaşanan ve entübe hasta sayısı en yüksek ilk 5 il arasında bulunan Diyarbakır’da yapılan tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşlar kuralları hiçe sayıyor. Sur’daki tarihi Ongözlü Köprü’ye gelen bazı vatandaşların yüzlerinde maske olmadığı ve sosyal mesafeye dikkat etmediği görüldü.
GÜNDEM Haberi


Fatih SURUÇ

MÜCADELE HABER- Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadele aralıksız devam ederken, bazı illerde vaka sayısında neredeyse her gün artış yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, önceki gün açıkladığı entübe hasta sayısının en yüksek 5 il arasında yer alan Diyarbakır’da kimi vatandaşlar kuralları görmezden geliyor. Yetkililerin tüm uyarısına rağmen salgın kurallarını dikkate almayan bazı vatandaşlar, deyim yerindeyse koronayı davetiye çıkardı.  Hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi Ongözlü Köprü’de deyim yerindeyse iğne atılsa yere düşmezdi.  Tarihi köprüde maskelerini takmayan ve sosyal mesafeye aldırış etmeyen vatandaşların oluşturduğu görüntü büyük tepkilere neden oldu. 

Medyaya yansıyan görüntüler sonrası bir genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, söz konusu tesislerin daha sıkı denetlenmesi talimatını verdi.

 

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede, şu ifadelere yer verildi:

‘’Bakanlığımızın ilgi (c) Genelgesi ile otel, termal/kaplıca otelleri, motel, apart otel, pansiyon, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler/kamplar ile her türlü konaklama tesislerinin faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak uyulması gereken tedbirler Valiliklerimize iletilmişti.

İlgi (d) Genelgemiz ile restoran, ­lokanta, ­kafeterya vb. işyerleri ile konaklama tesislerinin haftada en az 2 kez olmak üzere denetlenmesi istenmişti.

Ancak özellikle turistik yörelerdeki lokanta, restoran, kafe vb. yerlerde söz konusu Genelgeler ile belirlenen esasların ve Sağlık Bakanlığının yayımladığı rehberlerdeki kuralların (fiziki mesafe kuralı başta olmak üzere) ihlal edildiğine (yakın temasa neden olan dans/oyun, eğlence vb.) dair sosyal, yazılı veya görsel medyaya yansıyan görüntülerin yanı sıra konuya ilişkin bilgiler Bakanlığımıza ulaşmaktadır.

Kişilerin toplu olarak bulunduğu ortamların salgının yayılım hızına olan olumsuz etkisi göz önünde bulundurulduğunda konaklama tesisleri, lokanta, restoran, kafe vb. yerlerde temizlik, maske ve fiziki mesafe genel tedbirleri ile bu yerler için belirlenen diğer tedbirlerin eksiksiz alınması ve yapılacak denetimlerle tedbirlere uyumda sürekliliğin sağlanması büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, anılan yerlerde temizlik, maske, fiziki mesafe genel prensipleri ile Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından her bir faaliyet alanı için ayrıca belirlenen rehberlerde yer alan kural ve tedbirlere uyulmasının sağlanması hususunun başta Vali/Kaymakamlar olmak üzere il/ilçedeki sıralı/sorumlu amirler tarafından bizzat takip edilerek ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonun sağlanması, belirtilen faaliyetlerin yoğunlaştığı gün ve saatlerde bahse konu yerlerin denetlenmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.’’

 

Diyarbakır, entübe hasta sayısında ilk 5’de

Önceki gün, Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,"Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa. Ortalama yoğun bakım hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Gaziantep ve Konya. Beklediğimiz sonuçlar için tedbirlere daha fazla uyalım" demişti.

1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinin başladığı ülke genelinde vaka sayılarında inişli çıkışlı bir tablo ortaya çıkarken, yetkililer durumun vahametine dikkat çekerek vatandaşların alınan tedbir ve kurallara uyulması için çağrıda bulunuyor.

Kaynak: Editör: Fatih SURUÇ
 
Etiketler: VİDEO-, Tarihi, köprüde, korona, unutuldu,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı