Yazı Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 00:16
 
Ailenin Aynası
Öykü Meral
Okul Öncesi Öğretmeni (oykumeraloyku@gmail.com)
 
 

Neredeyse bütün anne-babalar, evlatları kendilerinden daha iyi olsun ister. Daha başarılı, toplum içinde sayılan, daha rahat bir hayata sahip, daha zengin, daha iyi sosyal ilişkiler içinde vs. bu özellikler böyle uzar gider. Bu çok normal ve yararlı bir istektir. Fakat çocukları bekledikleri gibi olmadığı zaman ailelerin kâbusu başlar. Çocuklarını istedikleri şekle sokmak için baskıya, şiddete varan cezalara, aşağılama ve hakaretlere, duygu sömürüsüne veya sevgi göstermemeye kadar çeşitli yollara başvururlar. Bunlar çoğunlukla ters tepen, yeni ve daha büyük sorunlara ve belki kapanmayacak yaralara yol açan yöntemlerdir. Peki, ne yapmalı?

 

En başından ele alalım. Çocuk gözünü ailede açar, aile bireylerini taklit eder, onlara bakarak hayatı ve "nasıl bir insan olacağını" öğrenir. Babası bir sorunla karşılaştığında öfkeleniyor mu, çocuk da sorun çözmenin yolunun öfke ve şiddet olduğunu düşünür. Ailede birinin ağzı bozuksa çocuğun farklı konuşması beklenemez. Anne-baba gün içinde çoğunlukla televizyon veya telefonla ilgileniyorsa, zaman harcamanın yolunun bu olduğunu düşünür çocuk.

 

Çocuklar sizin söylediklerinizden çok yaptıklarınızı dikkate alır. Kitap okumak yerine televizyon izliyorsa, öfke ve şiddete kolayca yöneliyorsa ya da rahatsız olduğunuz başka davranışları varsa onu cezalandırmadan önce kendinizde düzeltebileceğiniz şeyler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çocuğa örnek olmak, yararlı davranışları kazandırmanın en etkili ve belki de tek yoludur. Yoksa sorunu çözmekten çok, yeni sorunlara sebep olabilirsiniz. Unutmayın ki çocuk, ailenin aynasıdır.

 
 
 
Etiketler: Ailenin, Aynası,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı