Yazı Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 21:22
 
AMED’E MERHABA..
Sadık Kaplan
 
 

Diyarbakır’da ilkeli yayın hayatında yarım asrı geride bırakan, objektif ve doğru habercilikten ödün vermeyen Mücadele Gazetesi’nde bugünden itibaren sizlerle birlikte olacağım. Bu vesileyle siz değerli okurlara ve Diyarbakır’a, usuldenin gereği olarak merhaba diyorum.

Mücadele’nin “Kırıl fakat eğilme” düsturu doğrultusunda doğruları kaleme alma, söyleme ve kısacası haykırma önceliğimiz olacak. Yolumuz, eleştiren, hatırlatan, uyaran, yapıcılıktan yana bir yol olacak. Diyarbakır’ın ve Diyarbakır’da yaşayanların yanında yer alarak, kentin sorunlarının çözümünde ilgili ve yetkilileri uyarma noktasında görev ifa etmekten kaçınmayacağız.

Yaşadığımız kent, tarih, kültür, turizm ve siyaset bağlamında Güneydoğu coğrafyasında çok önemli bir merkez.. Ne var ki bu merkez, her alanda hak ettiği yerde değil. Aldığı yoğun göçle sorunları da her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Hani ‘Un var, su var, hamuru yoğuran yok’ diye bir söz vardır ya, sanki bu söz Diyarbakır için söylenmiş.. Bu kentte; tarih, kültür, turizm adına her şey var. Ancak, onu anlatan, tanıtan ve bu yönde çaba harcayanı ararsan yok gibi..

Büyükşehir unvanını almış bu kenttin kaderine terk edilmemesi adına, burada yaşanan her türlü olumlu ve olumsuzlukların takipçisi olmak gerekmez mi? Bunun her Diyarbakırlı için bir görev olduğunu düşünüyorum. Kentin sorunlar yumağının çözümünde genel ve yerel yöneticilerin yanı sıra siyasiler ile yerel basına da büyük görevler düşüyor. Kısacası, herkes sorumluluklarının bilincinde olarak, tarihi kente karşı borçlu olduklarını unutmamalı, kendilerine düşeni yerine getirmelidir.

Diyarbakır’ın sorunlarını bir genelleme çerçevesinde değerlendirmek elbette doğru değildir. Bundan böyle kentin sorunlarını ve sıkıntılarını tek tek ele almanın yerinde olacağını düşünüyorum. Bu köşede, yer vereceğimiz konularda kimseyi yargılama, aşağılama gibi bir niyetimizin olmadığını da şimdiden belirtmekte yarar görüyorum. Hedefimiz her zaman, ‘Bağcıyı dövmek

değil, üzüm yemek’ olacak.. Okurlardan gelecek öneri ve değerlendirmelere de açık olacağımızı belirtmek istiyorum..

Gazetecilikte 43 yılı geride bırakırken, Mücadele’deki görevimde de “Gazetecilikten” ödün verme gibi bir lüksümüz olmayacak. İhalelerle, rant çevreleriyle hiç işimiz olmayacak. Yanlışın karşısında, doğrunun yanında dik durma ana ilkemiz olacak. Bunların gerçekleşmesi için sizlerden de elbette ki destek bekleyeceğiz. Böylece, gazete olarak her yerde yanınızda olmayı, sizlerle birlikte gerçekleri seslendirmeyi hedef alıyoruz.

Diyarbakırımızın tarih, sosyal, kültürel, ekonomik ve turizm açısından gelişimi noktasında sesi olmak istiyoruz. Bu zor görevi, sizlerin gücü ve desteğiyle yerine getireceğimize inancım tamdır. Bu ilk yazımda, kısaca hedeflerimizi ortaya koymayı, sizlerle el ele olmayı vurgulamak istedim. Bu köşede sık sık birlikte olmak dileğiyle, tekrar merhaba diyorum. Sağlıcakla kalın..

 
 
 
Etiketler: AMED’E, MERHABA..,
Yorumlar
Diğer Yazılar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023