Yazı Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 10:13
 
BEBEKLER
Sevgi Ekmekçiler
ekmekciler.sevgi@gmail.com
 
 

Doğanın canlandığı hayvanların neredeyse tamamının yavrularını doğurduğu bahar aylarını yaşıyoruz. Yavruların bir bölümü Dünyaya geldi, diğerleri de doğmak üzere. Anneler onlara uygun yerler bulma telaşındalar. Ancak insanlar ne yazık ki hayvanlara bebeklerini rahatça büyütme hakkı tanımıyorlar.

Bazı insanlar hainliklerinden yavruları annelerinden ayırıp ölüme gönderiyorlar. Bazıları da bilinçsiz olduklarından yavruların annesiz kalmalarına sebep oluyorlar. Biz her zaman söylüyoruz insanlar müdahale etmezlerse hiçbir sorun yok. Özellikle kediler yavrularının yerini sık sık değiştirdikleri için ve bebekleri tek tek taşıdıklarından bazen daha sonra gelip almak için yolda bıraktıkları yavruları insanlar bulup hemen müdahale ediyorlar, çoğu zamanda bizi veya barınağı arayarak anneleri ölmüş gelip alın diye baskı yapıyorlar. Anne bebeğini almaya geldiğinde ne yazık ki bulamıyor ve o bebekler anneleri olmadan yaşayamıyor ve bir süre sonra ölüyorlar.

Bu durumu her sene dile getirip insanların bu bebeklere karışmamalarını, ancak gerçekten annelerinin öldüğünü gördüklerinde müdahale etmelerini anlatmaya çalışıyoruz ama başarılı olamıyoruz.

Bu yıl da birçok bebek annelerinden ayrıldığı için yaşama şansını kaybedecek.

Barınak yavru kedi ve köpek ile dolmaya başladı. Ne yazık ki bu yavruların çoğu birkaç gün içinde ölecekler çünkü annesiz yaşamaları imkansız. Şanslı olanlar iyi insanlar tarafından sahiplenilirlerse hayatta kalacaklar.

Barınağa onlardan kurtulmak için gönderdiğiniz yavruların büyük çoğunluğunungençlik hastalığı veya kanlı ishal gibi ve tedavisi neredeyse imkansız olan virütik hastalıklar nedeniyle, sırf annelerinden erken ayırıldıkları için ölmelerine sebep oluyorsunuz. Barınağı veya bizi arayarak gelip bu yavruları götürün dediğinizde onları ölüme gönderiyorsunuz. O bebeklerin vebali üzerinizdedir.

İnsanlar hayvanların yaşam hakkına saygı duymayı öğrenmek zorundalar.

Çocuklarımıza hayvanlara zarar vermemeyi öğretmeliyiz. Ayrıca çocuklara vermemiz gereken eğitimlerden birisi de doğayı ve hayvanları koruma ve onlara saygı duymayı öğretmektir. İçinde yaşadığımız ve çocuklarımızın da bizden sonra yaşayacağı dünyayı, doğamızı, hayvanları korumayı çocuklarımıza öğretmeliyiz. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar bu eğitimi ailelerinden mutlaka almalıdırlar. Bu konuda ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Çok küçük yaşlarda ailelerin çocuklarına doğa ve hayvan sevgisini kazandırmaları çok önemlidir

Çocuklarımıza ve çevremizdeki insanlara bu yavrulara eziyet etmemelerini, onları yuvalarından ve annelerinden ayırmamaları gerektiğini öğretmeliyiz. Sokakta karşılaştığımız bu gibi durumlarda insanları uyaralım. Lütfen en azından bunu yapalım.

 

 
 
 
Etiketler: BEBEKLER,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı