Yazı Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 00:30
 
Çocuklar evde sıkılıyor mu?
Songül Kartal
Öğretmen Anne (sk348202@gmail.com)
 
 

Bu haftaki yazımıza bir soruyla başlayalım. Malum pandemi sürecindeyiz. Bütün dünyayı etkisi altına alan ve etkileri gittikçe artan bir hastalık var. Bu hastalık sürecinde okullar kapalı. Parklara çok az gidiyoruz. AVM’ler, toplu taşıma araçları ve kısaca insanların olduğu her yer çok tehlikeli. Biz de bu süreci en güvenli bölgemizde yani evimizde geçirmeye çalışıyoruz. Şüphesiz bu durumdan en çok etkilenen çocuklar. Peki çocuklarımız için neler yapıyoruz? Çocuklarımız evde sıkılıyor mu gerçekten? Ben kesinlikle öyle olduğunu düşünmüyorum. Evden sıkılan biziz aslında. Çocukları okula gönderip rahat rahat gezmelere gidemiyoruz. İstediğimiz dizileri izleyemiyoruz. Arkadaşlarımızı kahveye çağıramıyoruz.

 

Çalışan annelerin durumu daha kötü, çünkü çocuğa bir bakıcı bulmak zorundadır. O da ha deyince bulunmuyor. Kısaca çocuklarımızın evde olması bizi fazlasıyla sıkıyor. Onlara soracak olursanız onların keyfi yerinde bence ve hallerinden oldukça memnunlar.  Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar için bu harika bir süreç. Çünkü çoğu okula veya kreşe gitmek istemiyor. Gitmeye zorlanıyorlar.  Oğlumu okula bırakırken görüyordum. Birçok çocuk ağlayarak sınıf ablalarına teslim ediliyordu. Ablalar da onları yaka paça sınıflarına götürüyordu. Kimi yılsonuna kadar direniyordu. Okula gitmemek için ağlıyordu. Ailelerin ise çocuğun bu durumunu umursamıyordu. Bütün çocuklar okula başlarken ağlar sonra alışı diyorlardı.  Kimi çocuk ise pes ediyordu ağlamıyordu. Ama içine kapanıyordu. Arada da olsa katılıyordu oyunlara. Öğretmenler ise sınıfı ne kadar iyi kontrol ederse o kadar mutlu oluyordu. Onlar için iyi gün sorunsuz gündü. Yani bir kazanın olmadığı gündü. Çünkü çocuk ne kadar az hareket ederse o kadar az kaza olurdu. Bu yüzden devamlı oturmalıydı. Sandalyede veya minderde.

 

Bütün bunları nasıl mı öğrendim? 

Büyükşehirlerde yaşayan çocukların en büyük problemi arkadaş bulmanın zor olması. Ben eğitimden ziyade arkadaş edinsin, onlarla oyunlar oynasın, sosyalleşsin diye okula götürüyordum. Oğlum ilkin beni bırakmak istemedi ve ben devamlı okula gittim. Orda çocukları gözlemledim. İlkokul çocuklarının  durumu çok farklı değil. Her gün bir yığın ödevle uğraşıyorlar. Demek istediğim çocuklar evde çok sıkıldı deyip durmayalım. Çocuklar evde mutlu. Sizinle geçirdikleri anlar çok değerli. Onların eğitimi elbette çok önemli. Ama bu süreci çok dramatize etmeyelim. Birlikte güzel zaman geçirmeye çalışalım. Fırsat buldukça açık havada oyunlar oynayalım. O imkan yoksa evde güzel oyunlar oynayalım.

 
 
 
Etiketler: Çocuklar, evde, sıkılıyor, mu?,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı