Yazı Detayı
31 Mart 2020 - Salı 10:22
 
Coronalar nasıl yok edilecek
Dr. Cengiz Dağdelen
yapayzekavebilimdernegi@gmail.com
 
 

Yapay Zeka Ve Bilim Derneği; Coronalar nasıl yok edilecek/ Digital dönüşüm

İmplantlar veya çipler hayatımızı kolaylaştırmak adına vucudumuzun çeşitli bölgelerine yerleştirilebilen mekanik araçlardır. Gerek Akıl oyunları, gerek James Bourne gerek Zamana Karşı filmleri veya Black Mirror gibi dizilerde birçok yerde hayretle izlemişizdir.

Çipler sayesinde kullanıcılara pek çok hizmet sağlanabilecektir. Örneğin kişilerin nabız, tansiyon,şeker, Oksijen saturasyonu vb kandaki bazı değerleri hastaneye gitmeden ölçülecektir. Çipler sayesinde hergün kayıt altında olan değerlerde olağan dışı bir düşüş veya yükseliş neticesinde en yakın sağlık kuruluşuna otomatik gönderilecek bir bildirimle(Yapay Zeka) kullanıcının hayatı kurtarılabilirken; sizde üst katınızda yalnız yaşayan emekli komşunuzun yıllarca konuşulacak dramatik ölümüne tanıklık yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Ya da dışarda tedirgin htiğinizde, emniyet güçlerine uzun uzadıya adres vermeden, hayatınızı karartma niteliğine sahip bir geceyi normalleştirebiliyorsunuz. Çipler sayesinde dünyaya bela olan ve hızla artan Diyabet'in organlara zarar vermeden erken teşhis sağlanacaktır

Yakın gelecekte salgınların önüne geçmek adına çipler kullanılabilir. Şöyleki mesela Covid-19 a yakalanan birinin Ateşi çıkıyorsa, Devlet ülkede bütün ateşi olanları tek düğme ile tespit edip izole edecek, böylelikle salgın önlenecek. Veya başka bir hastalıkta sürekli ishal oluyorsa kan değerlerindeki düşme-yükselme yine anında tespit edilecek. Keza köyde yaşayan hastaneye bir kere bile gitmemiş ve şeker hastası olan bir vatandaşın hayatını kurtarabilecek. Tabi sağlık açısından bu medulla veri kaydı doktorlarımız için muazzam kolaylık sağlayacaktır. Son 1 yılda hergün kan degerlerinizin kaydının tutuldugunu düşünün. 4aydır troponin yüksekliği olan Ekgsi hep aynı seyreden hastayı MI sanıp gereksiz yere anjiolara devlet yüküne gerek kalmayacak hem maddi hemde manevi.

Çipler, acaba kullanıcılarını belli ödevleri yerine getirmeye zorlayabilir mi? Mesela askerlik ödevi, oy kullanma, vergi ödevi gibi yükümlülüklerinizin tespiti de bu sistemlerle sağlanabilir. Ancak devletlerin; yurttaşları için bunu zorunlu kılamayacağını, aksi tutumun kişi haklarına aykırılık teşkil edeceğini en azından “şuan” için söylemek mümkün.

Hizmet süresini kısaltan ve bazı kolluk faaliyetlerini otomatik olarak( faalin yer tespiti gibi) yerine getirebilen bu çipler kamu hizmetinin “insansız” yürütülebileceğini göstermesi sebebiyle çok sayıda iş kolunun sona ereceğine işaret etmekle beraber pek çok yeni iş sahasının oluşacağına da zemin hazırlıyor. Keza konum tespitide yapacak olan çipler, son 1 yılda kime yaklaşıp çok vakit geçirdiğinizi veya son 1 yılda nerelere gittiğinizide tespit edecek(bu durum salgınları önlemede de kullanılabilir nasıl mı? Salgın İtalya'da patlak verdiyse tek düğmeye basarak ülkede kimin son 1 haftada italyadan geldiğini saptayıp izole edebileceksiniz.

Çiplerin faydaları saymakla bitmez. Ancak şunu belirtmekteyiz ki; teknolojinin ilerlemesini distopik bir filmin içine düşmüş gibi takip etmek yerine; Dijital dönüşüm sürecine ortak olup faaliyetlerimizi bu alanda güncellemeyi tercih ediyor ve bu seçtiğimiz bu yolda sonuna kadar açık tuttuğumuz kapılarımızla ilgilenen herkese desteğimizi taahhüt edip desteklerinizi bekliyoruz.

 
 
 
Etiketler: Coronalar, nasıl, yok, edilecek, ,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı