Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 10:10
 
Covid-19 (2)
Dr. Cengiz Dağdelen
yapayzekavebilimdernegi@gmail.com
 
 
   Oysa korona virüs, yani COVİD 19’un ağır seyrettiği veya ölümle sonuçlandığı vakaların yaşlara dağılımına bakınca bilim insanlarının neden kaygılandıkları anlaşılıyor. Örneğin, Çin Bilim Kurulu tarafından yayınlanan 11 mart tarihli rapora göre; 50 yaş altında görülen vakalarda ölüm oranın yüzde 0,2 ile yüzde 0.4 arasında seyretmesine karşın 50 yaş üstünde bu oran yüzde 15’lere kadar çıkıyor. 
 
Tam da bu noktada bahse konu bu sayısal veriler, COVİD 19’un tasarlanmış olarak yaşlı nüfusu hedef alan laboratuvar ortamında mutasyona uğratılan bir virüs olduğu teorisine mahal veriyor. Dünyanın en yaşlı ülkelerinden olan İngiltere’nin virüsle savaşmayacağını duyurması, bilim insanlarının hastalıkla mücadele etmesine gölge düşürdü. Uzun zamandır yaşlı nüfus ayrılan fonun miktarının her yıl geometrik oranlarda arttığıve nüfusun yaş ortalamasının hızla yükseldiğini işgücünün fahiş yükseklikte olduğu İngiltere’nin bu tutumunun nedenini bir takım komplo teorilerinden azade düşünmek hakikaten zor. 
 
Dikkat çeken bir başka husus da; COVİD-19’un yayılım şekli sebebiyle insanların kendini başta kalabalık ve kapalı alanlar olmak üzere, izolasyona almak zorunda kalması. Bu izolasyon sürecinde kişilerde gerekmedikçe dışarı çıkmamaları istenirken eğitim başta olmak üzere çok sayıda kamu hizmet ve görevi askıya alınmış durumda. Bu tutum, turizm başta olarak üzere çok sayıda sektörün sezonu çok fahiş bir zararla kapatacağına işaret ediyor. Covid 19 Aralık sonunda yakaladığı gündemi her gün arttırarak devam etmekle birlikte “Korona Krizi”ni başlatarak Avrupa merkezli borsaya tarihi düşüşü yaşatmayı başardı. İnsanların evlerinden çıkamamaları ve küresel ekonominin bu denli düşüşü ve belki de hepsinden önemlisi virüsün Avrupa’yı merkez üstü seçmesi çok sayıda insanın aklına COVD-19’un biyolojik silah mı olduğu düşüncesini yerleştirdi. COVİD-19’la alakalı bildiklerimiz şimdilik bu kadar, “teorisyenler haklı mı” bunu ilerleyen zamanda daha net göreceğimizi umuyoruz. 
 
Son olarak şunu özellikle belirtmekte fayda var, bu ve benzeri konularda işin ehli, yani ihtisas sahibi uzmanların dinlenmesi ve onların verdiği reçeteye uyulması olmazsa olmaz bir durumdur. Aksi halde, hastalık nedeni olan bir patojen günden güne can yakıcı bir şekilde önüne gelen her insanı hasta edebilir, hatta ölğmğne bile sebep olabilir.
 
 
 
Etiketler: , Covid-19, (2),
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı