Yazı Detayı
26 Nisan 2021 - Pazartesi 10:24
 
Diyarbakır'ı nasıl tanıtabiliriz?
Fatih Suruç
fth_src@hotmail.com
 
 

Diyarbakır'ı tanıtmak için öncelikle Diyarbakırlılara şehri tanıtmak gerekiyor… Bunu okullardan başlayarak öğrencileri tarihi mekanları gezdirerek öğretilebilir. Bunun bazı okullarca yapıldığı oluyor fakat bu bir kampanya olarak başlatılıp her okulda yapılmalıdır.

 

Tarihi mekanları ve kent hakkında bilgilerin olduğu bir kitapta okullara dağıtılması da fayda sağlanacağı kanaatindeyim. Çünkü Diyarbakırlıların Diyarbakır’ı bilmemesi şehrin tanıtımı konusunda en büyük eksiklik olarak görüyorum. Şehrini bilmesi onu tanıtması ve savunması konusunda önemli bir adım olacaktır. Şehri öğrenen o öğrencilerin başka şehirde gitmeleri veya üniversite okumaya gittiklerinde herkesin genellikle ilk sorduğu “Nerelisin?” sorusundan sadece şehrini ismini değil aynı zamanda şehrin önemine de vurgu yapacaktır.

 

Özellikle Z kuşağı dediğimiz 2000 yılı ve sonrası doğumlu olanların 10’nundan 7’si şehri tam anlamıyla tanımıyor diyebilirim. Bunun önüne geçerek şehirde yaşayanlara Diyarbakır’ı tam anlamıyla tanıtmak önemli bir adım olacağına inanıyorum.

 

Mesela ben Şanlıurfalıyım ve şehrimi İstanbul’a okul okumaya gittiğimde tanıdım. Bana sorulan “Nerelisin?” sorusunda “Urfalıyım” derdim. Bana Urfa hakkında soru sorduklarında ise cevap veremiyordum. Bunu zamanla kendimde bir eksiklik olarak görüp memleketimi araştırmaya başladım. Şimdi ise sadece memleketimin ismini değil tarihi, şuan ki durumu ve sosyolojik yapısına kadar anlatıyorum.

 

Diyarbakır’ın kalbi olan Sur ilçesinin değeri ve önemi hiç şüphesiz dünyada bile önemli bir yere sahiptir. Surların yaklaşık 5200 metre olduğunu emin olun bilmeyen birçok Diyarbakırlı vardır. “Şehrimizi tanıyalım” kampanyası yapılarak bunu herkesi öğretilebilir ve Sur’da bulunan tarihi mekanların tanıtımı yapılabilinir.

 

Tanıtım konusunda sosyal medyanın gücünü de kullanmak önemlidir. Sosyal medyada Diyarbakır’ı tanıtan sayfalar var. Fakat önemli olan bunun şehrin Mülki amiri, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Kaymakamları ve şehirde yetkili kişilerce yapılmalıdır. Milletvekillerin sosyal medya hesaplarına baktığımda takipçi sayıları oldukça fazla ama şehrin tanıtımı ile ilgili paylaşımlar hiç yok diyebiliriz. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ise güzel paylaşımlar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde de sosyal medyada bir kampanya başlatmıştı. Fakat şehri mülki amiri olarak herkesi bu tanıtım sürecine katıp bununla ilgili daha somut kampanyalar başlatılmalıdır. Bunula ilgili yarışmalarda düzenlenebilir. Örneğin tanıtım videosu veya şehrin en iyi fotoğraf yarışması gibi yarışmalarla güzel çalışmalar ortaya çıkabilir.

 
 
 
Etiketler: Diyarbakır'ı, nasıl, tanıtabiliriz?,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı