Yazı Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 12:38
 
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-7
M. Sıddık Algül
 
 

 Netice olarak, Şubat 1895’te İstanbul ahalisinden yaklaşık 150 kişi koleraya yakalanmıştı. Mart ayı salgının şiddetinin aniden kesilmesiyle ve neticede 70 civarında (yalnızca tespit edilebilenlere dayanarak verilen bu rakamlar, gerçekte daha büyük olmalıdır) yeni hastanın ortaya çıkmasıyla geçmişti. Bu arada en çok vaka Yeniköy, İstinye, Ayvansaray, Balat ve Fatih’te görülmüştü. Nisan ayında salgının sönmeye yüz tutmasıyla sivil halk arasındaki vaka sayılan da düştü. 
Hastalık ay boyunca yalnızca Yeniköy, Taksim ve Kasımpaşa’da üç beş kişiyi yakalamış, birkaç semtte de ancak tek bir vaka meydana gelmesine yol açmıştır. Sayıldığında 35 civarındaki kolera vakası bunu tasdik etmektedir. 1895 Mayıs’ında toplam beş koleralı daha görüldükten sonra salgın tamamen sönmüştür. Şehirdeki son kolera vakası 6 Mayıs günü Unkapanı Karakolu’nda görülmüş, son kolera ölümü de 7 Mayıs 1895 yılında meydana gelmiştir.  
1895 kolera salgınında İstanbul ahalisi arasından koleraya yakalananlardan önemli bir kısmı belediye daireleri bünyesinde oluşturulan özel kolera hastanelerine sevk edilmiş, bunun yanında Yenibahçe’deki Gureba’yı Müslimin Hastanesi ile Yedikule’deki Rum ve Ermeni hastanelerinde de koleralı hastalara hizmet vermiştir. Bu salgında koleralı askerlerin hemen hepsi, Bahriye ve Maltepe hastanelerine nakledilerek tedavi edilmeye çalışılmış, bunun dışında Gümüşsuyu Hastanesi‘nede birkaç koleralı hasta yatırılmıştır.  17 Ocak 1895’ten 6 Mayıs 1895 tarihine kadar olan sürede, yalnız siviller arasında 324 kişi koleraya yakalandı. Bunlardan 130’u iyileşirken, geriye kalan 194 kişi yaşamını yitirdi. 
Askerler arasından haftalığa yakalanan 50 küsur kişi bu sonuçlara eklendiğinde bile 1895 salgınının çok hafif atlatıldığı görülmektedir. 1895 salgınıyla ilgili yapılan incelemelerden sonra ulaşılan neticeye göre; hastalığa yakalanan sivillerden yüzde sekseni koleraya yakalanmadan önce adi ishale yakalanarak tedavisine itina gösterilmeyenlerdi. Bunlardan bazılarının on gün, bazılarının daha az bir süre zarfında koleraya yakalandıkları anlaşılmıştı. Ayrıca belirtmek gerekir ki; 1895 salgınında koleraya yakalananların sosyal-mesleki dağılımları, önceki salgınlarla benzerlikler sergilemiştir.  
Hastalık yine çoğunlukla alt-orta sınıftan insanları etkilemiştir. Salgına yakalananlar arasında askerler ve ev hanımları başı çekmiştir. Bununla birlikte aşçı, balıkçı, rençper, hademe, amele, hamal, bahçıvan vb. mesleklerden kişiler, koleranın toplamda en fazla yakaladığı insanlar olmuştur. Bu salgının sonucundaki vaka ve ölüm sayılarının az olması, koleranın şehrin üzerine çöken kara bir kâbus olmasını engelleyememiştir. Çünkü İstanbullular birkaç ay boyunca, koleranın her an kapılarını çalmasından korkarak yaşamak zorunda kalmıştır. 

 
 
 
Etiketler: Geçmişten, , Günümüze, , Hastalıklar-7,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Doğu Anadolu'da Kadın Ve Aile
DİYaRBaKIR’In SİYaSİ VE Dİnİ TaRİHİ (23)
DİYaRBakIR’In SİYaSİ VE Dİnİ TaRİHİ (22)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (21)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (20)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (19)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (18)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (17)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (16)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (15)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (14)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (13)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (12)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (11)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (10)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (9)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (8)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (7)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (6)
Diyarbakır’ın Siyasi Ve Dini Tarihi (5)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (4)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (3)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (2)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (1)
Diyarbakır’da kültür ve bilim
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-6
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-5
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-5
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-4
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-3
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-2
Diyarbakır’ın musiki kültürü (10)
Geçmişten Günümüze Hastalıklar-1
Diyarbakır’ın musiki kültürü (9)
Diyarbakır’ın musiki kültürü (8)
Diyarbakır’ın musiki kültürü (7)
Diyarbakır’ın musiki kültürü (6)
Diyarbakır’ın musiki kültürü (5)
Diyarbakır’ın musiki kültürü (4)
Diyarbakır’ın musiki kültürü (3)
Diyarbakır'ın musiki kültürü (2)
DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE DİNİ TARİHİ (19)

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023