Yazı Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 13:04
 
Günlük Yaşam Becerileri
Songül Kartal
Öğretmen Anne (sk348202@gmail.com)
 
 

Geçen haftaki yazılarımızda çocuklar için oyunun önemini vurgulamıştık. Evet oyun çocuk gelişimi için son derece önemlidir. Ama bu demek değildir onu hayatin olağan akışından soyutlamak. Aksine ne yaparsak yapalım her işimize çocuğumuza da dahil etmeliyiz. Özellikle günlük yaşam becerilerini kazandırmak için bu çok önemlidir. 

 

Günlük yaşam becerilerine gereken önem verilmiyor ne yazık ki. Ne eğitim kuramlarında ne de aile ortamında bu becerilerin kazandırılması için yeterli çalışma yapılmamaktadır. Hâlbuki günlük yasam becerileri çok önemlidir. Gün içinde sürekli tekrarlandığı için öğrenmesi kolay oluyor. Çocuğun kendi ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor bu da çocukta özgüvenin gelişmesinde katkıda bulunuyor. Öğrenme sürecini de öğrendiği için daha kalıcı oluyor.      

 

Peki nedir bu beceriler? Neler yapmalıyız ya da yaptırmalıyız? Öncelikle çocuğa en basitinde
başlamalıyız. Mesela çocuk kendi ayakkabılarını kendi giymeyi öğrenmelidir. Yapamadığında yardim edilebilir. Ama onun yapması için onu desteklemeliyiz. Oğlumu anaokulundan alırken görürdüm. Kapı önünde birçok anne baba eğilmiş çocuğun ayakkabılarını giydirmeye çalışırdı. Birkaç gün biraz uğraşırsak ve yapabileceğini söylersek çocuk ayakkabılarını giymeyi öğrenecektir. Yine kendi kıyafetlerini giymeyi de ayni şekilde öğretmeliyiz. Yemek yaparken çocuğumuzdan yardim isteyebiliriz. Patatesleri soyabilir hatta kesebilir de. Ya da çorbayı karıştırmasını söyleyebiliriz.  Bulaşık makinesini boşaltırken ayni şekilde ondan yardım isteyebiliriz kaşıkları dizebilir tabakları bize verebilir.  Bazen dökebilir bazen kırabilir. Ama vazgeçmemeliyiz. Beraber pazara gidelim. Bırakalım fiyatları o sorsun. O seçsin elmaları. Poşetleri o taşısın. Hayatı dışarıdan biri gibi izlemesin. Hayata karışsın. Hayatı birlikte yaşayalım. 

 
 
 
Etiketler: Günlük, Yaşam, Becerileri, ,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı