Yazı Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 05:19
 
Günümüz Hastalığı Öfke Kontrolsüzlüğü
Psk. Melek Demir
Psikolog (melekk.demir21@gmail.com)
 
 

Öncelikle öfke kontrol problemimizin olup olmadığını bilmekte fayda var. Hangi durumlar bizim öfke kontrol problemimiz olduğunu gösterir?

 

-Çocuklarımız sözümüzü dinlemediğinde ani anlamsız yüksek tepkiler vermek,

-Trafikte kolayca sinirlenip münakaşaya girmek,

-Birçok kişiye normal gelen durumlara aşırı tepki hali,

-Bizi sinirlendiren herhangi bir durumda zihnimizde sürekli dönüp olumsuz duygularımızın diri ve uzun süreli kalması,

-Yaşadığınız öfke anınızı uzun süre unutamamanız ve sürekli zihninizde o anın canlanması gibi durumlar öfke kontrol probleminin işaretidir.

 

Peki, bu durumun farkındaysak öfke kontrolümüze yardımcı olacak neler olabilir? Size birkaç temel noktada önerilerde bulunalım.

 

Çok sinirli olduğunuzu fark ettiniz, bulunduğunuz yerden uzaklaşıp derin bir nefes alın. Kendinize ‘’ sakin ol, sinirlenecek bir şey yok, sakinleş, sakinleşirsen daha iyi olacak ‘’ şeklinde telkinlerde bulunun.

 

Öfkelenmek doğal bir duygudur fakat bunu gösterme şeklimiz doğallıktan çıkıp zarar verici bir hale dönüşür. Öfkeniz biraz dinip sakinleştikten sonra asıl sinirlendiğiniz noktayı sakince karşı tarafa iletin ve açıklayın bu sizi daha anlaşılır kılacaktır.

 

Fiziksel egzersizler öfkemizi dışa vurmada yardımcı olur. Örneğin yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, boks torbasıyla çalışmak, tenis, futbol, voleybol vb. gibi fiziksel aktivite içeren egzersizler serotonin hormonunu artırarak duygularımızla baş etmede bize yardımcı olur.

 

Kendinize vakit ayırarak kısa molalar verin. Hayatın koşuşturmacası stres faktörünü artırır ve bize bizi unutturur. Bu durum öfke duygusunu besler. Kendinize ayıracağınız vakit stresinizi ve öfkenizi azaltmanıza yardımcı olur.

 

Öfkenizin altında yatan gerçek düşünceyi bulmaya çalışın. O ortamdan bir süre uzaklaşıp, sakinleşmeye çalışın. Kendinizin ve karşınızdakinin öfkesinin kontrolden çıkmasına izin vermeyin.

 

Bunları uygulamaya çalışmanıza rağmen uymakta güçlük çekiyorsanız, bir uzmandan destek almakta fayda vardır. Çünkü öfke kontrolünüzün altında çok farklı sebepler bulunabilir. Öncelik bu sebeplerle çalışmak asıl çözüm olacaktır.   

 
 
 
Etiketler: Günümüz, Hastalığı, Öfke, Kontrolsüzlüğü,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı