Yazı Detayı
02 Kasım 2020 - Pazartesi 00:31
 
Her Çocuk Mars’a Gidebilir (Mi?)
Öykü Meral
Okul Öncesi Öğretmeni (oykumeraloyku@gmail.com)
 
 

Teknolojiyle iç içe yetişen yeni nesil, uzaktan eğitim uygulamalarından yeteri kadar faydalanabiliyor mu, tartışılır. Buna rağmen eğitim ve teknolojiyi bir arada düşünmek, hatta hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak bir eğitim sistemi hayal etmek hiç de zor olmamalı. Çünkü –yaygınlaşması epey zaman alacak gibi görünse de- eğitimde devrim niteliğinde teknolojik uygulamalar var.

 

İyi tasarlanmış bir “sanal gerçeklik” deneyimi, şimdiye kadar hiçbir öğretim yöntemiyle ulaşılamayacak kadar faydalı bir eğitime olanak sağlıyor. Gezegenler ve uzay konusunu işlerken sanal gerçeklik gözlüğü takan bir çocuk olduğunuzu hayal edin. Gözlüğü taktığınız anda uzaydasınız, mesela Mars’ın yanından geçiyorsunuz. Böylece “yaşayarak öğrenme”nin bu konuda tarihteki en gerçekçi halini deneyimleme fırsatı bulmuş oluyorsunuz. Bilgi doğrudan yapılandırılıp kalıcı olarak hafızanızda yer ediyor. Gerçek hayatta göremeyeceğimiz şeyler, sanal gerçeklik gözlükleri, eldivenleri ve diğer ekipmanlarıyla oluşturulabilir. Üstelik bu uygulamalar öğrencilerle buluşmaya başlamış bile. Özellikle tıp alanında üniversitelerde cerrahi sinir eğitimi, anatomi dersinde gerçek kadavralar kullanmak yerine sanal kadavralar kullanmak gibi pek çok uygulama var. Amerika’daki bir üniversite, yeni yetişen futbolcular gerçek ve büyük bir stadyumda oynama deneyimi yaşayabilsinler diye sanal gerçeklik teknolojisini geliştirdi. Örnekleri her alanda, eğitimin her dalında çoğaltabiliriz. Sadece gözlük de değil, bazı sanal gerçeklik yöntemleri dokunma duyusunu, sesi ve kokuyu da içeriyor.

 

Bizim çocukluğumuzda en teknolojik aletler tepegözlerken, yeni nesili nasıl bir teknolojinin beklediğinin çoğumuz farkında değiliz. Ya da şu açıdan bakalım, şu anda sanal gerçeklik yöntemiyle eğitim alan çocuk ve gençler var. Dünyada bu teknolojinin ne kadar ilerlediğini biz hayal etmeye çalışırken, bu gerçekliği şu anda yaşayan şanslı çocuklar var. Böyle bir eğitim olanağı varsa bizim çocuklarımız için “neden olmasın?”. Ya da “neden olmuyor?”. Ya da “nasıl olabilir?”. Farkında olmak, sorular sormakla belki bir yerden başlayabiliriz.

 
 
 
Etiketler: Her, Çocuk, Mars’a, Gidebilir, (Mi?),
Yorumlar
Günün Gazetesi
İlanlar

Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı