Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 00:13
 
Kadınları Kutsayan Erkekler
Öykü Meral
Okul Öncesi Öğretmeni (oykumeraloyku@gmail.com)
 
 

(Başladıysanız lütfen sonuna kadar okuyunuz)

 

Kadınların yeri neresidir?

Kadınlar başımızın tacıdır. Evi çekip çevirir, erkekleri de onlar büyütür, çocuk her şeyi anneden öğrenir.

 

Kadınları nasıl tanımlarız?

Onlar anadır, bu yüzden kutsaldır. Yaşlanınca ana babalarına onlar bakar, vefalıdırlar. Kadınlar güldür, çiçektir.

 

Kadınlara uygun meslekler nelerdir?

En uygunu öğretmenliktir, hatta mümkünse anaokulu öğretmenliğidir. Çünkü öğretmen bir kadın tatil günlerinde evine ve çalışmadığı saatlerde vakit ayırabilir. Temizlik işleridir, çünkü onlar temizliği erkeklerden iyi bilir, kadınlar temizdir.

 

Kadınlar nasıl gülmelidir, nasıl giyinmelidir, ne zaman sokağa çıkmalıdır, ne zaman konuşmalıdır?

Bu sorular uzayıp gider ve her soru için erkek zihinlerinde belli cevaplar ve tartışmalar belirir. Kadınlar için yapılan övgülerde de yergilerde de söz sahibi olan kişiler erkeklerdir. İster okumuş, görece aydın kesimden olsun ister atalarından görüp duyduklarıyla yaşayanlar olsun erkekler bu sorulara cevap verme hakkını kendilerinde kolayca bulup bu konuyu uzun uzun tartışırken genellikle kadınlara sormayı akıllarına bile getirmezler.

 

Bu durum ne yazık ki kadınlar tarafından bile yadırganmaz, hatta çoğu kadın erkeklerin verdiği cevapları benimser, destekler, kendini ve varsa çocuklarını bunlara göre şekillendirir. Bu tür tartışmalar çoğunlukla ilerici, çözümcü ve kadına karşı bir tür merhamet ya da acıma duygusuyla yola çıkıldığı düşünülen ama aslında yıkıcılığı desteklemekten başka bir şey yapmayan anlamsız laf kalabalıklarından ibarettir. Çoğu iyi niyetli, kadınları savunan erkek de 'cehenneme giden yolun iyi niyet taşlarıyla döşendiğinin' farkında değildir.

 

Bu tartışmaların anlamsızlığını fark etmek için resmi ters çevirip bakmayı deneyelim. Erkeklerin hangi meslekleri yapabileceğinin, neden değerli olduklarının ya da değerlerinin 'ne kadar' olduğunun kadınlar tarafından tartışıldığı bir arkadaş ortamı, kadınların buluşup lafladığı bir kahve ya da herhangi bir dost meclisi düşünün. Eşitlik için bu gerekmez elbette. Kadınlar için sınırları belirlemek, bu sınırları genişletip daraltmak ne kadar saçmaysa erkekler konusunda da o kadar saçmadır.

 

Bu konuda insan hakları savunucuları, sosyologlar ve bilim insanları yüzlerce sayfa yazıp bunun neden zararlı olduğunu açıklamıştır. Şimdilik bir kadının kaleminden bu soruları yanıtlamaktan öte gitmeyeceğim.

 

Kadınların yeri neresidir?

Bir kadın, her 'insan' gibi kendi hayatına yön verip toplum içinde kendini istediği gibi konumlandırmalıdır. Sırf cinsiyetinden ötürü baş tacı olmamalıdır. Bir çocuğu büyütürken baba kadar önemli, baba kadar sorumluluk sahibi, baba kadar öğreticidir. Çalışmayıp kendini çocuklarına ve eşine adamak, erkeğin de kadının da seçimiyle ilgilidir.

 

Kadınlar nasıl tanımlanır?

Kadınlar insandır. Her erkeğin iyisi ve kötüsü, sorumluluk sahibi veya umursamaz olanı, iyi veya kötü bir ebeveyn olanı, hatta çocuk sahibi olmayı tercih edeni ve etmeyeni varsa aynı durum kadın için de geçerlidir. Çok merhametli, çocuğun bakımını üstlenmiş yol gösterici babalar olduğu gibi, çocuklarına karşı ilgisiz, hatta istismarcı anneler de vardır. Nasıl bir evlat olunacağı için de cevap aynıdır. Bu cinsiyet değil şahsiyet meselesidir. Kutsal ana figürü, babalığın getirdiği sorumlulukları da anaya yıkmak için ince ve tehlikeli bir çizgi haline kolaylıkla gelebilir.

 

Kadınlara uygun meslekler nelerdir?

Her kişi, kadın olsun erkek olsun, kendine uygun mesleği bulmalıdır. Bu da cinsiyetle ilgili değildir. Dikkati dağınık ve araç kullanmakta başarısız bir erkek, iyi araç kullanan ve yeterince dikkatli bir kadından daha iyi şoför olamaz. Öğretmenliğe uygun olmayan, çocuklarla vakit geçirmeyi sevmeyen bir kadın, işini severek yapan iyi bir erkek öğretmenden daha iyi bir öğretmen olamaz. Temizlik konusu da kız çocuklarının temizlik yaptırılarak büyütülmesiyle ilgili bir hazır bulunuşluktan ibarettir. Temiz olmak ya da temizlik yapmayı bilmek de yine cinsiyetle ilgili değil, kişisel ilgi ve bakımla alakalıdır.

 

Kadın zekâsı ve hatta isterse fiziksel gücü bakımından erkeklerden farklı olmadığı için bu soruları başka türlü yanıtlamaya çalışmaktan hatta sormaktan vazgeçmeliyiz. Evet, kadınlarla ilgili ciddi sorunları ve adaletsizlikleri olan bir toplumuz. Ama yanlış soruları sorup cevaplarımızla egolarımızı tatmin etmektense 'doğru sorular ne olmalı' diye düşünmeliyiz.

 
 
 
Etiketler: Kadınları, Kutsayan, Erkekler,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı