Yazı Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 13:38
 
KATİLİN ADI YOK
İsmail Ertuğrul
ismail@ismailertugrul.com
 
      Dünya üzerinde yaşayan canlılar, bir şekilde ölmekte ve öldürülmekdediler. Kimileri eceliyle ölmekte, kimileri başkaları tarafından infaz edilerek öldürmektedir. Kimileri de kendi canını kurtarabilmek ve kendisini koruyabilmek için, kendisine saldıranı öldürülmektedir.
     Insanların, birbirlerini sebepsiz halde öldürmelerine anlam vermek çok zor. Ortada hiçbir şey yokken bir başkasını öldürmek, kulağa pek hoş gelmemektedir.
     Çok eski zamanlardan günümüze baktığımızda, savaşlarda ölen, trafik kazalarında ölen, intihar edenler ya da anne veya babası tarafından işkence görülerek öldürülen küçük bebekler gözümüzün önüne gelir. Bu durumlara benzer o kadar çok ölüm vakası var ki, burada anlatmakla bitiremeyiz.
     Cinayet cinayettir. Cinayetin şekli şemali olmaz.
     Çok eski yıllarda cellatlar bulunurdu. Cellatlar öldüreceği kişilere işkence yaparak canlarını alırlardı. kimi zaman yağlı kazık geçirir, kimi zamanda kızgın demirle işkence yaparlardı. Kimi zaman da öldüreceği kişiye yağlı organı boynuna geçirirdi.
     Bu ülkede pek çok idam gerçekleşti. Bu idamları yapan kişilere infaz memuru dendi.
     Peki katil infaz memuru muydu? yoksa infaz memuruna emri veren mi? Ya da ortada bir katil yok muydu? Yani ölmesi mi gerekiyordu. Ölmesi gerekse de, sonuçta öldüren bir katildi.
     Bir insanın ölüp ölmeyeceğini başka bir insan karar veremez. Bir insanın canını sadece Allah alabilir.  İnsan ölümle karşı karşıya gelmediği süre içerisinde, yani kendi hayatı tehlikede olmadığı süre içersinde kişi eceliyle ölür.
     Cinayet durumunu sadece insanlar üzerinde düşünmek doğru olmaz. Hayvanlarıda içine katabiliriz veya katledilen çiçekleri, otları, böcekleri. İşkence yapılarak öldürülen pek çok köpek ya da kedi duyarız. Bunların hepsi birer cinayettir aslında.
     Cinayet lafı insanların diline bu kadar da kolay gelmemeli. Çünkü, ucunda bir can var ve her canlı başkaları tarafından öldürülmeyi haketmiyor. Ne kadar suçlu olursa olsun onun cezası farklı verilmelidir. Tabii bunları söylerken bir de bizim, dinimize göre de hareket etmemiz gerekiyor. Dinimizde emredileni yapmak gerekiyor. Kuranı Kerim'de her şey apaçık ortada. Çok iyi okumak ve çok iyi anlamak lazım.
     Başkası tarafından öldürülen kişiler cinayete kurban gitmiş demektir. Öldüren ve ölüm emrini veren kişilerde katil demektir. Öyle çok öldürülen insan var ki, birçoğunun katili dahi belli değil ve hatırlanmamaktadır. Ülkemizde nice polisler, askerler, gazeteciler. yazarlar, bürokratlar feci şekilde öldürülmüştür. Bunların kimisi vatan ve millet uğruna şehit gitmiştir. Kimisi de boşu boşuna can vermiştir.
     Ölüm soğuk bir sessizliktir. insanlar, öldürmekten uzak durmalıdır.

 
 
 
Etiketler: KATİLİN, ADI, YOK,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı