Yazı Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 14:21
 
Peki, Ya B12?
Elîda Zerrî
Vegan Anne (elida_zerri@hotmail.com)
 
 

Peki, Ya B12?

Veganlara yöneltilen en sık sorulardan biri de şu: "Eğer hayvansal gıda tüketmezsek B12 'yi nereden alacağız ?" Bu durumu öne sürerek, veganlığın doğal dengeye aykırı olduğunu söyleyenler öylesine yoğunluktaki,  ve sırf bu yüzden vegan olmayı erteleyenler. Hadi öyleyse açıklamama izin verin!

 

Kafamızda oluşan, daha doğrusu oluşturulan bir bağlantı var: "hayvansal gıda= B12"
Peki bu, ne kadar doğru? Yani "et, süt, peynir" midir B12'nin kaynağı?  İşin doğrusu şu ki; B12 hayvanlar tarafından üretilmez. İnsanlar tarafından da üretilmez. Hayvanlar da tıpkı bizim gibi bu vitamini dışardan alıyorlar. Peki nasıl mı?

 

B12 toprakta üretilir, daha doğrusu topraktaki bitki köklerindeki bakteriler tarafından üretilir. Kırsal kesimlerde, dağda- bayırda topraktan beslenen ve bu bitki köklerini yiyen hayvanlar da böylelikle vücuduna B12 almış olurlar. İnsanlar da bu hayvanların etini, sütünü tüketince dolaylı yoldan B12 almış oluyorlar yani. Mantık bu! Ya da mantıksızlık diyelim!

 

Eğer kırsalda yaşıyorsak yani toprakla iç içe bir yaşam sürüyorsak zaten direkt olarak B12' yi alıyoruzdur. Yanılmıyorsam Hindistan'da yaşayan ve hayvansal gıda tüketmeyen bir topluluk üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, bu topluluğun tüm üyelerinde B12 düzeyi bir hayli yüksek orandaymış, hiç bir üyede B12 eksikliği yokmuş. Bunun sebebini araştırınca da çıkan sonuç şu; besin amaçlı tükettikleri bitkileri derinlemesine yıkamıyorlarmış ve ister istemez toprak kalıntıları oluyormuş bu yiyeceklerde...

 

Ha size toprak yemenizi söylemiyorum, lakin toprağa eliniz ayağınız bile değiyorsa yani topraktan beslenen, toprakla iç içe bir yaşam sürüyorsanız zaten B12 sorununuz olmayacaktır.

 

Günümüz şartlarında kırsalda yaşayan insan sayısı çok az. Her birimiz betondan ormanlar içine hapsolmuş durumdayız. Toprak bulmak, topraktaki bitkileri direkt tüketmek ne mümkün.. Peki ya hayvanlar?  Onlar da bizimle aynı durumda.. B12 alacağız diye, bir hevesle etini, sütünü tükettiğiniz hayvanlar da artık betondan çiftliklerde yetiştiriliyorlar, hayatlarında toprak nedir görmeden.. Peki neden mi B12 eksikliği yaşamıyorlar? Çünkü yemlerine hormon ve antibiyotik dışında bir şey daha katılıyor, o da; B12 takviyesi. Evet! Dünyada üretilen B12 takviyelerinin %90'ının çiftlik hayvanlarına verildiğini biliyor muydunuz?

 

Demem o ki; hayvanlar B12 üretmez. Ha evet, hayvansal gıda tüketerek B12 alırsınız lakin takviye olarak almış olursunuz esasen, yani hayvana verilen B12 ilaçlarını bünyenize dolaylı olarak almış olursunuz. Oysa direkt olarak gidip eczaneden bir B12 takviye alıp kullansanız daha mantıklı olmaz mı? Hem tamamen asidik olan hayvansal gıdaları tüketip sağlığınızla da oynamamış olursunuz.

 

Hadi size bir takviye önereyim; Methyl B12 Sprey Plus. Haftada 1 kez dilaltına sıkıyorsunuz. Hepsi bu. Bir şişesi muhtemelen 6- 7 ay götürecektir sizi.  Diğer takviyeler gibi karaciğerde birikme de yapmıyor. Tamamen sindirilebilen ve piyasadaki en iyi B12 bu bence. Ha eğer takviye almak istemezseniz, lahana kürünü deneyin! Muhakkak işe yarayacaktır. Lahanayı tuzlayıp kavanoza basınca, 3- 5 günün sonunda B12 üreten bakteriler oluşuyor. Bunu turşu niyetine yapıp tüketirseniz, B12 ihtiyacınızı en doğal yoldan karşılamış olursunuz. Hem de hiç bir hayvanı incitmeden.

 
 
 
Etiketler: Peki,, Ya, B12?,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı