Yazı Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 00:07
 
Telefonla video nasıl çekilir?
Fatih Suruç
fth_src@hotmail.com
 
 

Bir film yapımcısı, filmini telefondan çekmeyi hayal bile edemezdi, çünkü elbette profesyonel video kameraları ile elde edeceği görüntüler çok daha kaliteli olurdu. Bu bakış açısının değiştiğini söylemek mümkün, artık tamamen iPhone ile çekilen film projeleri başladı bile. Bugün profesyonel fotoğrafçılardan amatör sosyal medya fenomenlerine milyonlarca kişinin video projesi çekmek için akıllı telefon kullanıyor.

 

Öncelikle telefonu yatay olarak tutun. Profesyonel video nasıl çekilir sorusunun cevabı, telefonu nasıl tuttuğunuzda saklı. Dikey yönde tutulmuş bir akıllı telefon ile çekilmiş videolar, ben amatörüm diye bağırmaktan öteye maalesef gidemiyor. Bir video çekmeye başlamadan önce telefonu yatay olarak tuttuğunuzdan emin olun. Sinema da beyaz perdenin yatay olmasının sebebi insan gözünün de yatay olmasıdır. Çünkü yatay bir videoyu rahatça izleyebiliyorken, dikey videoları izlemek için aşağı yukarı bakmak gerekiyor.

 

Işığı her zaman yandan alın. Profesyoneller dış çekimleri genellikle gün doğumu veya batımına yakın çekerler çünkü güneş ışını yandan gelir ve görüntüye estetik katar. Resimlerde de fark edersiniz ki ışık genellikle yandan verilmiştir. Öğlen vakitleri çekim için hiç uygun bir zaman değildir. Güneş ışının tepede olması çekimlerde görsellik yaratmaz.

 

Telefonu titreşmeden her iki elinizi de kullanın. İlkel bir tavsiye olarak gelse de video çekimi esnasında her iki elinizi de kullanmanın büyük avantajları vardır. Akıllı telefonunuzda hali hazırda bulunan donanım sizi tatmin etmiyorsa, bu aksesuarlardan faydalanabilirsiniz: Lens eklentisi, Balık gözü kamera, Geniş açı lensi, Selfie çubuğu ve Tripod.

 
 
 
Etiketler: Telefonla, video, nasıl, çekilir?,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı