Yazı Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 00:11
 
Uyku Terörü
Öykü Meral
Okul Öncesi Öğretmeni (oykumeraloyku@gmail.com)
 
 

Uykunun genellikle ilk 2 saati içinde ağlama ya da yüksek sesli bir çığlıkla başlayan uyku terörü (diğer adıyla gece terörü) en sık 1-7 yaş çocuklar arasında görülür. Uyku terörü nöbeti geçiren çocukların yüzünde aşırı bir korku ifadesi, göz bebeklerinde büyüme, kalp atışında hızlanma, hızlı soluma ve terleme gibi belirtiler görülür. Bununla birlikte çocuk elini kolunu şiddetle savurabilir, genellikle kontrolsüzce çığlık atar ve etrafındaki insanlara tepki vermez. Bu ataklar 1-2 dakika kadar sürer, çocuk uykuya tekrar dalar ve uyandığında sadece kâbus gördüğünü hatırlar ya da olayı hiç hatırlamaz.

 

Uyku terörü, çocukların yüzde 1’iyle 6’sı arasında değişen bir oranda görülür. Ergenlik ve yetişkinlik çağında görülme sıklığı iyice düşer. Aileyi korkutsa da genellikle nadir görülen ve kendi kendine geçen nöbetlerdendir. Nöbetler en geç ergenlik çağında son bulur. Ancak sık tekrarlayan ve ergenlik çağından sonra da devam eden uyku terörü için bir nöroloğa gitmek gerekir.

 

Nöbetler aileleri korkutsa da genellikle temelinde ciddi bir hastalık ya da psikolojik bir sarsıntı yatmaz. Gece terörü olan çocuklarda diğer psikolojik hastalıkların görülme ihtimali, olmayan çocuklarla aynıdır. Sık sık nöbet geçirmediği sürece doktora gitmeyi ve tedaviyi gerektirmez.

 

Kâbus, korkulu rüya veya halk arasında “karabasan” adı verilen durumlardan farklıdır uyku terörü. Kâbus gören çocuk kolayca uykudan uyanır ve uyanınca kendini güvende hisseder. Korkulu rüyasının detaylarını genellikle hatırlar. Uyku teröründeyse çocuk gözlerini açmış, doğrulup oturmuş olsa bile tepki vermez ve kolay sakinleşmez.

 

Bu durumda ailelere düşen görev sakin olmak ve çocuğun kendine zarar verebilecek hareketlerine engel olmaktır. Çocuğu uyandırmaya çalışmak ve paniklemek doğru değildir. Çocuk zaten kısa süre içinde kendiliğinden uykuya dalacak ve uyandığında olayı hatırlamayacaktır. Çocuğa psikolojik bir hastalığı varmış gibi davranmak yanlış olur ve çocuğu gereksiz yere strese sokabilir.

 

Uyku teröründe çocuğun gün içindeki stresini azaltmak yararlı olabilir. Okul başarısı, doğacak olan kardeşe dair tedirginlikler, aile içi çatışmalar, aşırı okul ya da fiziksel yorgunluk çocukta strese sebep olur ve uyku sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte öğlen uykuları da uyku terörünü azaltmaya yardımcı olabilir.

 
 
 
Etiketler: Uyku, Terörü,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı