Yazı Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 00:16
 
Yine Evdeyiz
Songül Kartal
Öğretmen Anne (sk348202@gmail.com)
 
 

Tam da yeni eğitim öğretim yılı başladı çocuklar okula gidecek demişken okullar yılsonuna kadar yine tatil edildi. Şimdi hepimizin kafasında sorular sorular. Ne olacak bu çocuklar böyle? Evde eğitim, online eğitim nasıl  olacak? Hele birinci sınıfa başlayan çocuklar nasıl öğrenecek okuma yazmayı?

 

Zor ve tuhaf günler geçiriyoruz. Hepimiz için zor. Ama bu zor günler de geçecek. Tekrar eski normal hayatımıza döneceğiz. Eski kalabalık aile sofralarında oturacağız. Korkmadan birbirimize sarılacağız.

 

Önemli olan bu sureci sağlıklı bir şekilde geçirmektir. Bu süreçte çocuklarımızla evde bolca zaman geçireceğiz. Bu süreçte çocuklarımızla bu zamanımızı nasıl değerlendireceğiz? Geçen kış biz başladık. Bu yıl da yapacağız. Çocuklarla birlikte örgü örüyoruz. Waldorf eğitiminin yaratıcısı Rudolf Steiner, yaklaşık 100 yıl önce el işinin öğrenciler için ne denli önemli bir öğrenme aracı olduğunu şöyle anlatıyordu: “Oyun, güzellik ve çalışma: Eğitim için altın bir yol bu. Çocukluk döneminde bu altın yol izlenmişse eğer, hayatın ileri safhalarında karşınıza çıkacak en soyut görevler ya da en zorlu teknikler bile isteksizliğe yol açmaz."


Örgü örmenin sayısız faydası var. Hem çocuklar için hem büyükler için çok faydalı bir etkinlik. Kodlama eğitimi veren birçok eğitimci örgüde de kodlama etkinliklerinin olduğunu söyler. Çocuk belli bir sırayı takip eder. Bu işlemleri sırasıyla yapar ve sonucu birbirine bağlar. Sonra işlemleri tekrar eder. Hem zihni geliştirir. Hem de el becerisi, dikkat, konsantrasyon gerektirir.
 

Örgü bitince ortaya bir ürün koymanın mutluluğunu yaşar. O zaman haydin örgü örmeye!

 
 
 
Etiketler: Yine, Evdeyiz,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı