Yazı Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 13:37
 
Yumurta, Tavuğa Aittir, (Ç)Alma!
Elîda Zerrî
Vegan Anne (elida_zerri@hotmail.com)
 
 

Tavuklar, bundan yaklaşık 10 bin yıl önce, evcilleştirme adı altında köleleştirildiler. İnekler, koyunlar, kediler gibi. Zamanla bu hayvanların gen yapıları değişti ve tabi bir takım özellikleri zamanla evrildi.

 

Doğadaki yabani tavuklar ayda 1 veya 2 kez yumurtlarlar. Tıpkı insan türüne ait kadınlar gibi.. Ki zaten tavuk yumurtası dediğimiz şey, bildiğiniz regl atığıdır. Tabi döllenmemişse! Döllenmişse; embriyodur. Yabani tavukların aksine evcilleştirilen tavuklar, her gün yumurtluyorlar.

 

Neden mi? Tavuklar yumurtalarını yavrusu olarak görürler. Serbest alanda, köylerde bulunan tavukların yumurtaları genelde döllenmiştir. Yani horoz spermi içerirler. Övünerek aldığınız organik yumurtaları kırınca, dikkatle bakınız, kırmızı bir leke göreceksiniz. Onun, embriyonun ilk oluşum evresi olduğunu bilmeniz gerek..

 

Tavuklar yumurtalarını belli bir sayıya ulaştırmak isterler. Mesela 10 tane olunca kuluçkaya yatacaklardır. Lakin insanlar her gün bu yumurtaları aldıkları için, tavuklar da annelik iç güdüsü ile sürekli yumurtluyorlar. Dikkat ederseniz, tavuklar yumurtalarını genel olarak gizli yerlere yaparlar. İşin doğrusu; insanların ç/almaması için saklarlar. .

 

'Ama yumurtayı biz almazsak çöp olacak' diye bir şey yok. Tavuklar için yumurtaları, ya yavrularıdır ya da besin kaynaklarıdır. Evet zaman zaman bu yumurtaları yerler. Buna ihtiyaçları vardır. Gel gör ki insanlar el koydukları için bu pek mümkün olmuyor.  Yumurtlamak doğum yapmak kadar zordur, ve biz tavuklara bu acıyı her gün yaşatıyoruz. Hem de hiç ihtiyacımız yokken, sırf sefil damak zevkimiz uğruna..

 

İster köy yumurtası ister endüstri olsun, farketmez. Her ikisi de zulüm içerir. Her ikisinde de sömürü ve gasp söz konusudur. Hayvanları mal olarak görme, kullanma, faydalanma söz konusudur. Birinde şartlar daha iyi, tavuklara muamele daha insancıl ve güneş görebiliyor, serbest dolaşabiliyorlar diye düşünüp vicdanınızı rahatlatabilirsiniz, lakin mesele daha iyi şartlar veya daha iyi muamele olmamalı. Mesele; hayvan köleliğidir. Tavuklar her iki şekilde de köledir ve birer nesnedir, verimden düşünce kesilirler. Kendinizi kandırmayın; "mutlu sömürü" yoktur!

 
 
 
Etiketler: Yumurta,, Tavuğa, Aittir,, (Ç)Alma!,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı